Diyabetik ketoasidoz ve hiperglisemik hiperosmolar durum tanısıyla tedavi edilmişhastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients treated with diabeticketoasidosis and hyperglycemic hyperosmolar state
  1. Tez No: 822517
  2. Yazar: HACER TUĞÇE ŞENGÜLEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BARIŞ CANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Diyabetik ketoasidoz (DKA) ve hiperglisemik hiperosmolar durum (HHD), diyabetes mellitusun iki ciddi, önlenebilir komplikasyonudur ve kombine şekilde de görülebilir. Çalışmamızdaki amacımız, DKA, HHD ve kombine klinik durumlar için hastanede servis veya yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastaların klinik ve laboratuvar değerlerinin retrospektif olarak karşılaştırmalı değerlendirilmesidir. Tanı aşamasında ortak olan ve ayırıcı tanıda kullanılan parametrelerin karşılaştırılması ve eşzamanlı asidoz ile hiperosmolaritenin klinik etkilerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmada Mart 2018 ve Mart 2022 tarihleri arasında Acil servise başvuran 23977 hasta tarandı. Hiperglisemik acil durum kriterlerine uyan 183 hasta çalışmaya dahil edildi. DKA, HHD ve kombine grup olmak üzere ile 3 grup belirlendi. Aynı zamanda pandemi öncesi ve pandemi dönemi olmak üzere iki grup belirlenerek grupların ve dönemlerin klinik ve laboratuvar özellikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında en yüksek yaş ortalaması 6512,8 ile HHD grubunda idi(p0,05). Hiperglisemik acil durumları tetikleyen nedenler (enfeksiyon, yeni tanı DM, AKS, tedavi uyumsuzluğu, diğer nedenler) arasında anlamlı farklılık saptanmadı(p=0,313). BUN (38,7525,1; DKA ve HHD p:0,000, HHD ve Kombine p:0,01) ve kreatinin (1,60,9; DKA ve HHD p:0,03, HHD ve Kombine p:0,04) değeri ile en yüksek HHD grubunda saptandı ve diğer gruplardan anlamlı farklı bulundu. Anyon açığı 22,44,6 değeri ile kombine grupta diğer gruplardan anlamlı yüksek ve DKA grubunda da HHD grubuna göre anlamlı yüksek saptandı(DKA ve HHD p:0,000, HHD ve Kombine p:0,000, DKA-Kombine p:0,02).
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic ketoacidosis (DKA) and hyperglycemic hyperosmolar state (HHS) are two severe and preventable complications of diabetes mellitus and can be observed in combination. Our objective in this study is to provide a retrospective comparative evaluation of the clinical and laboratory values of patients treated in the inpatient clinic or intensive care units in hospital for DKA, HHS and combined clinical conditions. The study aimed to compare the parameters which are common at diagnosis and are used for differential diagnosis and also the clinical effects of concurrent acidosis and hypersmolarity. Materials and Methods: 23977 patients admitted to Emergency department between March 2018 and March 2022 were analyzed in the study. 183 patients who met hyperglycemic crisis criteria were included in the study. 3 groups including DKA, HHS and combined group were formed. Two groups including pre pandemic and pandemic periods were also formed and the clinical and laboratory characteristics of the groups and periods were compared. Results: Highest mean age among the groups was 65in HHS group with a rate of 12.8 (p0.05). There was no significant difference between causes triggering hyperglycemic crisis (infection, recently diagnosed DM, FBS, treatment noncompliance, other causes) (p=0.313). Highest BUN (38.75±25,1; DKA and HHS =:0.000, HHS and Combined p=0.01) and creatinine (1.6±0.9; DKA and HHS p:0.03, HHS and Combined p=0.04) values were detected in HHS group and were significantly different from other groups. Anion gap was detected significantly high in combined group with 22.44.6 compared to other groups and in DKA group compared to HHS group (DKA and HHS p=0.000, HHS and Combined p=0.000, DKA-Combined p:0,02).