Rusya'nın Asya Pasifik politikası
Russia's Asia Pacific policy
- Tez No: 822539
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tarihsel perspektifte Rusya'nın kimlik ve varlığını“Devlet”olarak tanımlanması III. İvan'ın 1492 yılı Rus birliğini sağlamasına dayanmaktadır. Rus Devletlerince bahsi geçen tarihten günümüze kadar kesintisiz olarak doğrudan ve dolaylı yollarla Asya-Pasifik ülkelerine askeri, ekonomik ve siyasi politikalar geliştirilmiştir. Bu çalışma sürecinde; öncelikle Asya-Pasifik bölgesinin sınırları belirlenip, Rus dış politikasına yaklaşımda hangi doktrinin (neorealizm) kaynak alındığı izah edilmiş ve Rus dış politikasının temel akımları özetlenmiştir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) 'nin 1991'de çöküşüyle Rusya Federasyonu nezdinde meydana gelen ekonomi-güvenlik politika değişiklikleri irdelenmiş, Rus dış politikasında doktrin değişiklikleri detaylandırılmış ve nihayetinde 1991'den günümüze Rusya'nın Asya-Pasifik dış politikasının durumu aktarılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise Rus dış politikasının yakın geçmişten günümüze Asya-Pasifik Bölgesine yaklaşımı ve bu yaklaşımda kullandığı temel doktrinler ile araçlar ve başarı/başarısızlık durumu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The recognition of Russia's identity and existence as a“State”dates historically to the establishment of Russian unity by Ivan III in 1492. From this date to the present, Russia developed military, economic and political policies for the Asia-Pacific countries both directly and indirectly. This study analyzes; the borders of the Asia-Pacific region, then explains the doctrine (Neorealism) implemented in Russian foreign policy. The study summarizes the main trends of Russian foreign policy. It examines the economic-security policy changes that took place in the Russian Federation after the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) in 1991 and details the doctrinal changes in Russian foreign policy. Finally, the study explains Russia's Asia-Pacific foreign policy from 1991 to the present. The study comprehensively presents Russia's foreign policy approach to the Asia-Pacific up to the present, the basic doctrines and tools it utilized in this approach, and its successes and failures.