Primer total kalça artroplastileri sonrası bacak uzunluk farkı nedenleri
  1. Tez No: 822546
  2. Yazar: SEMİH UMUT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ABDURRAHMAN ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 2020-2022 yılları arasında posterior yaklaşım ile çimentosuz primer total kalça artroplastisi (TKA) uygulanan 195 hasta ele alındı. Hastaların ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası erken dönemde çekilen bacak uzunluk grafileri (ortoröntgenogram) değerlendirilerek, bacak uzunluk farkına etkisi olabilecek demografik özellikler, protez komponent özellikleri ve pelvik radyolojik ölçüm sonuçlarının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Hastaların kayıtlı bilgileri ve radyolojik görüntülerine ulaşmak için hastane dosya ve radyoloji arşivi kullanıldı. Çalışmaya 195 hasta dahil edildi. Hastaların tamamı posterior yaklaşım ile opere edildi ve hastaların tamamında çimentosuz komponentler kullanıldı. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, ek hastalıkları, sigara ve alkol kullanımları, boyları, kiloları, vücut kitle indeksleri (VKİ) ve cerrahi endikasyonları olacak şekilde demografik özellikleri belirlendi. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası pelvis ön-arka ve bacak uzunluk grafileri üzerinden ölçümler yapılarak bacak uzunluk farkı, pelvik tilt açısı, pelvik oblisite açısı ve kalça rotasyon merkezi (center of rotation-COR) mesafeleri hesaplandı. Bunların ameliyat sonrası bacak uzunluk farkı üzerine etkileri araştırıldı. Bulgular: Bacak uzunluk farkı 10 mm'den fazla olan hastaların yaş ortalaması 63.01±10.81, 10 mm ve daha az fark olan hastaların yaş ortalaması 58.32±12.64 olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: A total of 195 patients who underwent cementless primary total hip arthroplasty (THA) with posterior approach between 2020-2022 in Ankara University Faculty of Medicine İbni Sina Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic were discussed. It was aimed to evaluate the demographic characteristics, prosthetic component characteristics and pelvic radiological measurement results that may have an effect on the leg length difference by evaluating the leg length radiographs (orthorontgenogram) taken preoperatively and in the early postoperative period. Materials and Methods: The hospital files and radiology archives were used to access the recorded information and radiological images of the patients. 195 patients were included in the study. All patients were operated with a posterior approach and cementless components were used in all patients. Demographic characteristics of the patients including gender, age, comorbidities, smoking and alcohol use, height, weight, body mass index (BMI), surgical indications were determined. Leg length difference, pelvic tilt angle, pelvic obliquity angle and center of rotation (COR) distances were calculated by measuring the patients' pre- and postoperative pelvis anteroposterior and leg length radiographs. The effects of these on the postoperative leg length difference were investigated. Results: The mean age of patients with a leg length difference of more than 10 mm was 63.01±10.81, and the mean age of patients with a difference of 10 mm or less was 58.32±12.64.