STEM etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin astronomi konusuna ait kavram yanılgılarının giderilmesine ve çeşitli değişkenlere etkisi
The effect of STEM activities on 7th grade students' misconceptions about astronomy and various variables
- Tez No: 822554
- Danışmanlar: PROF. SABRİYE SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ortaokul 7. sınıf Fen Bilimleri dersi Astronomi konusunun öğretiminde karşılaşılan kavram yanılgılarının giderilmesinde STEM etkinliklerinin etkisini araştırmaktır. Aynı zamanda STEM etkinlikleri ile işlenen“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesinin sonunda öğrencilerin Astronomi'ye karşı tutumları, STEM'e karşı tutumları ve akademik başarıları da incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel ön test son test kontrol gruplu desen benimsenmiştir. Çalışma grubunu Doğu Anadolu Bölgesi'nde öğrenim gören 37(19 deney grubu, 18 kontrol grubu) yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplamak için Astronomi Tutum Ölçeği, Güneş Sistemi ve Ötesi Başarı Testi, STEM Tutum Ölçeği ve Kavram Yanılgısı Testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz için parametrik testlerden olan ilişkili gruplar ve ilişkisiz gruplar t testi kullanılmıştır. Bulgular: Astronomi Tutum Ölçeği, STEM Tutum Ölçeği ve Kavram Yanılgısı Testi son test sonuçlarının deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Ayrıca deney grubunun kendi içindeki ön test ve son test sonuçlarında son test lehine anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuşken kontrol grubunun kendi içindeki ön test ve son test sonuçlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Güneş Sistemi ve Ötesi Başarı Testi de ise deney grubu ve kontrol grubu arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Sonuçlar: Çalışmada elde edilen bulgulara göre deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre STEM'e olan tutumu ve Astronomi'ye olan tutumu olumlu yönde gelişmiş ve öğrencilerin kavram yanılgısına düşme oranlarının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol grubu arasında ise akademik başarı yönünden anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of STEM activities in eliminating the misconceptions encountered in the teaching of the secondary school 7th grade Science course Astronomy. Therewithal, at the end of the“Solar System and Beyond”unit, which was covered with STEM activities, students' attitudes towards Astronomy, attitudes towards STEM and academic achievement were also examined. Method: In this study, quasi-experimental pre-test post-test control group design, which is one of the quantitative research methods, was adopted. The study group consists of 37(19 experimental group, 18 control group) seventh grade students studying in the Eastern Anatolia Region. ATS, GSÖBT, SÖ and KYT were applied as pre-test and post-test to collect data. The data were analyzed with the SPSS 25.0 package program. The dependent and independent t test, which is one of the parametric tests, was used for the analysis. Findings: A significant difference was found in favor of the experimental group in the The study group consists of 37(19 experimental group, 18 control group) seventh grade students studying in the Eastern Anatolia Region. Astronomy Attitude Scale, STE Attitude Scale and Misconception Test post-test results. In addition, it was found that there was a significant difference in favor of the posttest in the pretest and posttest results of the experimental group, while there was no significant difference in the pretest and posttest results of the control group. On the other hand, no statistically significant difference was found between the experimental group and the control group in Solar System Achievement Test. Conclusions: According to the findings obtained in the study, the experimental group students' attitudes towards STEM and their attitudes towards Astronomy improved positively compared to the control group students, and it was concluded that the rate of students falling into misconceptions decreased. There was no significant difference between the experimental and control groups in terms of academic achievement.