STEM temelli etkinliklerle astronomi öğretiminin astronomi tutumuna etkisi
The impact of teaching astronomy with STEM-based activities on attitude towards astronomy
  1. Tez No: 666079
  2. Yazar: SEVİLAY YÜZGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA OKUŞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
STEM [Fen (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics)], farklı disiplinleri bir araya getirerek bu disiplinlerle ilgili bilgi ve becerileri, günlük hayatta karşılaşılan problemleri çözmek için kullanmayı amaçlayan bir eğitim yaklaşımıdır. STEM eğitimi, içinde bulunduğumuz yüzyıl için önemli beceriler olarak saydığımız yaratıcılık, eleştirisel düşünme, iletişim becerileri, problem çözebilme kabiliyeti gibi becerileri destekler niteliktedir. Bu çalışmanın amacı STEM temelli astronomi etkinliklerinin, belirli bir grup ortaokul öğrencisindeki astronomi ve STEM tutumuna etkisini belirlemektir. Çalışmada bir köy okulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerine astronomi ve STEM tutum ölçekleri ön test olarak uygulanmıştır. Çalışma grubunu oluşturan öğrenciler 8 kız ve 10 erkek olmak üzere toplam 18 kişiden oluşmaktadır. 4 hafta boyunca süren araştırmada astronomi konularıyla hazırlanan STEM etkinliklerinden önce öğrencileri sürece hazırlamak ve ısındırmak için ön etkinlikler yapılmış daha sonra astronomi konularıyla ilişkin STEM etkinlikleri yaptırılmış ve uygulama sonunda öğrencilere yeniden STEM ve astronomi tutum ölçekleri uygulanmıştır. STEM etkinlikleri için öğrencilere bilgi temelli hayat problemleri sunulmuş, probleme çözüm üretme ve uygun ürün tasarlama konusunda öğrenciler kendi özgün fikirlerini ortaya koymuştur. Uygulama sonunda elde edilen veriler istatistiki analize tabi tutulmuş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre öğrencilerin STEM tutum ölçeği ön test son test puanları arasında pozitif bir artış olmasına rağmen STEM'e yönelik tutumlarında istatistiki olarak bir fark bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) is an educational approach that aims to bring together different disciplines and use the knowledge and skills related to these disciplines to solve problems encountered in daily life. STEM education supports skills such as creativity, critical thinking, communication skills, and problem solving skills, which we consider as important skills for the current century. The aim of this study is to determine the effect of STEM-based astronomy activities on astronomy and STEM attitude in a certain group of middle school students. In the study, astronomy and STEM attitude scales were applied as a pre-test to 7th grade students studying at a rural school. The students that make up the study group consist of a total of 18 people, 8 girls and 10 boys. In the research, which lasted for 4 weeks, pre-activities were carried out to prepare and accommodate the students to the process before STEM activities prepared with astronomy subjects, then STEM activities related to astronomy were implemented and at the end of the application STEM and astronomy attitude scales were applied to the students again. For STEM activities, information-based life problems were presented to students, and students put forward their own unique ideas about finding solutions to the problem and designing suitable products. The data obtained at the end of the application were subjected to statistical analysis and the results were evaluated. According to the analysis results, although there was a positive increase in the STEM attitude scale pre-test post-test scores of the students, there was no statistically significant difference in their attitudes towards STEM (p> .05).