The political economy of citizen journalism at war conditions: an ethnographic research on the exploitation by media institutions of citizen journalists in Syria
Savaş koşullarındaki yurttaş gazeteciliği pratiğinin ekonomi politiği: Suriye'deki yurttaş gazetecilerin medya kurumlarınca sömürülmesi üzerine etnografik bir araştırma
- Tez No: 822602
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Hukuk, Siyasal Bilimler, Journalism, Law, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Suriye Savaşı sırasında sivilleri yurttaş gazeteci olmaya yönlendiren neydi ve medya kuruluşları onların haklarını nasıl gasp etti? Bu araştırmada yeni medya teknolojilerinin imkanları ile beraber savaş koşullarının değiştirdiği gazetecilik meslek dalı olarak yurttaş gazeteciliği pratiğinin ekonomi-politik bağlamını etnografik yöntemle incelemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Suriye'deki savaş koşullarında ortaya çıkan“Yurttaş Gazeteciliği”ile ilgili deneyimlere sahip bireyler ve medya kuruluşlarının temsilcileri ile görüşülmüştür. Araştırma kapsamında twenty-seven katılımcı ile görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Katılımcılar araştırmaya gönüllü olarak dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 9 soruluk görüşme formu kullanılmıştır görüşme formunda yer alan sorular uzman görüşleri doğrultusunda belirlenmiş, katılımcının kendini tanıtması ve yurttaş gazetecilik ile ilgili deneyimlerinin ortaya çıkarılması amacına yöneliktir. Araştırma verilerinin analizinde nitel veri analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda içerik analizi ile veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yeni medya teknolojilerinin imkanları ile beraber savaş koşullarının değiştirdiği gazetecilik meslek dalı olarak yurttaş gazeteciliği pratiğinin incelenmesine ilişkin yapılan bu araştırmada, bölgede yaşayan kişiler sahip oldukları imkanlar ölçüsünde, cep telefonları gibi araçlar kullanarak bölgede yaşananları haber yapmaya başladığı ve yurttaş gazeteciliğin ortaya çıktığı belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada Suriye'de yurttaş gazetecilerin ortaya çıkmasının en önemli sebeplerinin rejimin olayları haber yaptırmaması ve uluslararası basının böyleye girişinin engellenmesi ile sivillerin meydana gelen olayları haber yaparak, dünyaya duyurmak olduğu belirtilmiştir. Yurttaş gazeteciler bu bağlamda kendilerini ihlalleri belgeleyen kişiler olarak tanımlamakta, zamanla ve yaşadıkları olaylar içerisinde gazeteciği öğrenmektedirler. Bu kişiler haberler yaparak seslerini duyurmaya çalışmışlar, zamanla uluslar arası basın kuruluşlarıyla işbirliği yapmışlardır ancak bu medya kuruluşları onlara tüm haklarını vermemiştir.
Özet (Çeviri)
What motivated amateur civilians to become citizen journalists during the Syrian War, and how did the media institutions rob them of their rights? In this research we examined the political economy context of the practice of citizen journalism as a profession, which has been changed by the conditions of war together with the possibilities of new media technologies, with the ethnographic method. In the research, phenomenological design, which is one of the qualitative research methods, was used. Within the scope of the research, Citizen Journalists and representatives of media institutions were interviewed. Data were collected through interviews with twenty-seven participants within the scope of the research. Participants were included in the research voluntarily. An interview form with 9 questions developed by the researcher was used as a data collection tool in the research. Qualitative data analysis methods were used in the analysis of the research data. In this context, data were analysed by content analysis. In addition, it was stated in the research that the most important reasons for the emergence of citizen journalists in Syria were that the regime did not report the events and that the international press was prevented from entering such events, and that the civilians were reporting the events to the world. In this context, citizen journalists define themselves as activists who document violations and learn journalism over time and through the events they experience. Then these people cooperated with international media institutions, but these media institutions did not give them all their due rights.