Isparta yerel basınının yapısal özellikleri ve sorunları
Structural features and problems of Isparta local press
- Tez No: 560185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler birçok alanı etkilediği gibi gazetecilik alanını da büyük ölçüde etkilemiştir. Özellikle habercilik pratikleri bağlamında haber üretim süreci, sosyal medya, internet gazeteciliği ve yurttaş ihbar kanalları sayesinde büyük dönüşüm yaşamıştır. Buradan hareketle bu tez çalışmasında Isparta yerel basınının yapısal özellikleri ve sorunlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Isparta'da yayın yapan gazeteler, genel durum, sorunları ve haber üretim süreci bağlamında incelenmiştir. Bu çalışmada ekonomi politik yaklaşım ve bu yaklaşımın medyayı ele alış biçimi üzerinde durulmuştur. Derinlemesine görüşme ve katılımlı gözlem yöntemlerinin uygulandığı bu çalışmanın sonunda ekonomi politik yaklaşım açısından gazetelerin, kapitalist bir endüstri olarak faaliyet gösterdikleri, haber üretiminde ağırlıklı olarak sosyal medya, internet gazeteciliği ve yurttaş ihbar kanallarından yararlandıkları, bu nedenle de daha az kişi çalıştırdıkları, bunun sonucunda da kârlılıklarını artırdıkları tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Ekonomi Politik, Yerel Basın, Haber Üretim Süreci, Isparta.
Özet (Çeviri)
Nowadays, just as advances in communication technologies has affected many areas, it also significantly has affected the journalisim. Particularly in the context of journalism practices, news production process has experienced a great transformation thanks to social media, internet journalism and citizen reporting channels. Thus, in this study it is aimed to reveal the structural features and problems of Isparta local press. For this purpose, newspapers published in Isparta were examined in the context of their general situation, problems and news production process. At the end of this study, where participatory observation and in-depth interview methods were applied, it is ascertained that newspapers are operating as a capitalist industry in terms of political economy approach, benefiting mainly from social media, internet journalism and citizen reporting channels in news production, and therefore employing fewer employee resulting with the increase in profitability. Key Words Political Economy, Local Press, News Production Process, Isparta.