Essays on the economics of maternity care in England
Anne-bebek sağlığı ekonomisi üzerine çalışmalar
- Tez No: 822603
- Danışmanlar: PROF. DR. CAROL PROPPER, PROF. DR. FRANK WINDMEIJER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu doktora tezi, 21. yüzyılın ilk on yılında İngiltere'de sunulan sağlık hizmetlerinin sonuçlarını iyileştirmek için uygulamaya konulan politikaların etkisini incelemekte olup ve bunların anne bebek sağlığı üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Tezdeki bölümlerde Hastane Epizod İstatistikleri (Hospital Episode Statistics) olarak bilinen, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti hastaneleri için birincil hastane taburcu veri setinden elde edilen veriler kullanmıştır. 1. Bölüm, hastane bazında uygulanan çeşitli politikaların sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlayan“performansa dayalı ödeme”politikasının etkilerini incelemektedir. Bu uygulama, Kalite ve İnovasyonun Komisyonlanması (CQUIN) ödeme çerçevesi olarak bilinmektedir. Dolayısı ile 1. Bölüm bu politikanın İngiltere'deki sezaryen doğum oranlarını ne ölçüde etkilediğini ekonometrik açıdan ortaya koymaktadır. Analizde yıl olarak odak noktası 2010/11 mali yılında kullanılan şemadır. Bu bölüm, sezaryen oranlarında CQUIN ödeme sistemine atfedilebilecek herhangi bir azalma olup olmadığını araştırmaktadır. Yapılan analiz sonucunda, uygulanan CQUIN politikasının sezaryen oranları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı ortaya konulmuştur. 2. Bölüm, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi akut hastanelerinde doğan bebeklerde hafta sonu doğmanın ölüm olasılığı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Literatürde“hafta sonu etkisi”olarak bilinen bu etki, yapılan önceki çalışmalarda çeşitli hastanelerde doğan bebeklerde bu etkinin var olduğunu ortaya koymuştur. Bu bölümde, İngiltere'de 2000'li yılların ortasından itibaren hastanelerdeki personel sayısının büyük oranda artmasının ardından bu etkinin hala mevcut olup olmadığını incelenmektedir. Bebeğe ve anneye ait çok çeşitli bilgilerin yer aldığı 2009/10 Hastane Epizod İstatistikleri (Hospital Episode Statistics) doğum verileri kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Hafta sonu doğmanın bebeklerin ölüm olasılığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artışla ilişkili olmadığı ekonometrik analizler sonucunda ortaya konulmuştur. 3. Bölüm, Farkların Farkı (Difference in Differences) analizi olarak bilinen yaklaşımı kullanarak hastaneleri analiz birimi olarak ele almaktadır. Bu bölümde geliştirdiğimiz ekonometrik açıdan teorik çerçevenin yanısıra, anne-bebek sağlığı kapsamında, 2005/2006'da başlatılan“Sonuçlara Dayalı Ödeme”(PbR) politikasının değerlendirilmesinin ampirik uygulamasıyla teorik çerçevemiz için kanıt sağlamaktayız. Sonuçlarımıza göre, uygulanan ödeme sisteminin anne-bebek sağlığı çıktıları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, NHS akut tröstlerinin (NHS Acute Trusts) doğum olayıyla ilgili olmayan doğum öncesi kabullerin sayısını artırarak PbR sistemi ile oynadığına dair bazı kanıtlar sunmaktayız. 4. Bölüm, Maternity Matters Agenda olarak bilinen politikanın (2009) anne-bebek sağlığı üzerindeki etkisini incelemektedir. Mevcut politika, kadınların doğum öncesi doğum yerlerini ve hastanelerini seçebilmeleri imkanını sunmuş olmakla birlikte, bu durum İngiliz NHS akut tröstleri arasında hastane rekabetinin başlamasını takip etmiştir. Bölüm, hastaneler arası rekabetin doğum hizmetlerinin kalitesi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Her ne kadar 7 yıllık dönemde sağlıkta piyasa rekabeti artmış olsa da, bunun doğum hizmetlerinin kalite düzeyinde herhangi bir iyileşme ile ilişkilisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis examines the impact of policies introduced to improve outcomes in health care in England in the first decade of the 21st century, focusing on their impact on outcomes in maternity care. It uses data from the primary hospital discharge data set for English National Health Service hospitals, known as Hospital Episode Statistics (HES). Chapter 1 examines the impact of a“payment by results”policy aimed at improving care outcomes in hospitals. This scheme was known as the Commissioning Quality and Innovation (CQUIN) payment framework. I examine the impact of this policy on c-section rates in England. My focus is on the scheme as used in the financial year 2010/11. I investigate whether there are any reductions attributable to the CQUIN scheme in c-sections. I find that the scheme does not have any statistically significant impact on c-section rates. Chapter 2 investigates the effect of being born on a weekend on the probability of dying among babies born at English NHS acute hospitals. The“weekend effect”has been documented in a range of hospital settings. We examine whether this is still present in maternity care after large increases in hospital staffing during the mid-2000s. We use 2009/10 Hospital Episode Statistics maternity data and control for a wide range of baby's and mother's characteristics. We find that being born on a weekend is not associated with any statistically significant increase in the odds of dying. Chapter 3 examines the use of the hospital (as distinct from the individual) as the unit of analysis in a difference-in-difference analysis. We provide evidence for our theoretical framework with an empirical application of the evaluation of Payment by Results (PbR) scheme, started in 2005/2006 in maternity care. We find that there is no statistically significant association of this scheme on the outcomes. However, we find modest evidence for the fact that NHS acute trusts game the scheme by increasing the amount of antenatal admissions not related to a delivery event. Chapter 4 examines the impact of Maternity Matters Agenda (2009) on maternal outcomes. The policy introduced choice of place of birth among women. This followed the introduction of competition across English NHS acute trusts. I investigate the impact of competition on the quality of maternity services. I find that although the market competition has increased over the 7 year period, this is not associated with any improvements in the level of quality of maternity services.