Donald Davidson: Between compositionality and holism
Donald Davidson: Bileşimsellik ve bütüncülük arasında
- Tez No: 822604
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Donald Davidson, bileşimsellik ilkesi ve bütüncülüğü erken makalelerinde benimsemiş ve yıllar boyunca felsefesinde yaptığı değişiklerde bu ikisini sabit tutmuştur. Bu tez, Davidson'ın felsefesinde bu ilkelerin birbirine bağlı olduğunu göstererek konumunu açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Bu sonucu zayıflatacak engel, Davidson'a atfedilen ve doğal dillerin bileşimselliğini gerekçelendirdiği söylenen sözde öğrenilebilirlik argümanıdır. Davidson'ın tarihsel ve tartışma bağlamlarında bu argümana hiçbir zaman gerekçelendirici bir rol atfetmediği gösterilecektir. Öğrenilebilirlik argümanı, doğal dillerin sonluluğunu tesis etmek ve herhangi bir semantik teorinin biçimini kısıtlamak için bileşimsellik ilkesinin enformel bir yorumunu varsayan bir şekilde yeniden formüle edilecektir. Davidson, doğal bir dil için uyarlanmış Tarski tarzı doğruluk teorisinin sonluluğu sağladığını ve bileşimsellik ilkesinin bir açıklamasını verdiğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, çeviri varsayımı terk edildiğinde ve teori görgül hale geldiğinde, teorinin aksiyomları bütüncül olarak dildeki doğruluk biçiminden soyutlanır. İyiniyet ilkesi, böyle bir sürece rehberlik eden ve Davidson'ın bileşimsellik ilkesine ilişkin enformel açıklamasına ışık tutan, dil ve iletişimin kurucu bir özelliği olarak sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Donald Davidson adopts both the principle of compositionality and holism in his earlier papers and keeps them intact through revisions he did in his philosophy through the years. This dissertation aims to clarify his position by showing that these principles are interdepended in his construal. The obstacle that could undermine this conclusion is the so-called learnability argument attributed to Davidson and said to justify the compositionality of natural languages. It will be shown that Davidson never attributes a justificatory role to it in the historical and argumentation contexts. The learnability argument will be reformulated as presupposing an informal account of compositionality to establish the finiteness of natural languages and to constrain the form of any semantic theory. Davidson proposes that Tarski style truth theory modified for a natural language satisfies the finiteness and gives an account of the compositionality. However, when the translation assumption is dropped and the theory goes empirical, the axioms of the theory are abstracted from the pattern of truth in language holistically. The principle of charity will be presented as a constitutive feature of language and communication that guides such a process and sheds light on Davidson's informal account of compositionality.