Tanpınar'ın Huzur romanından hareketle Türkiye Türkçesinde gönderim
Reference in Turkey Turkish based on Tanpınar's Huzur novel
  1. Tez No: 822622
  2. Yazar: FATMA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT DİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmada metin içerisinde sıklıkla başvurulan gönderim türleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın veri malzemeleri için Tanpınar'ın Huzur romanı seçilmiştir. Öncelikle konu kuramsal çerçevede ele alınmış, ardından taranan metinden elde edilen veriler neticesinde daha önce yapılmış olan tasnifler de dikkate alınarak gönderim için daha geniş bir tasnif yapılmıştır. Metnin türü, araştırma yapılan dilin yapısı gibi unsurlar doğrultusunda yapılan tasnifin değişiklik gösterebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu tez;“Giriş”bölümünden sonra“Metin Dil Bilimi, Bağdaşıklık ve Gönderim”,“Huzur Romanında Gönderim”bölümlerinden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde tezin ana hatları hakkında genel bilgilere yer verilmiştir.“Metin Dil Bilimi, Bağdaşıklık ve Gönderim”birinci bölümde yer almaktadır. Çalışmanın temelini oluşturan gönderim ve türlerinin açıklanması ve gönderim üzerine yapılmış olan çalışmalar ve tasnifler yine bu bölümde yer almaktadır.“Huzur Romanında Gönderim”bölümünde ise gönderim üzerine yapılan tasnifler de dikkate alınarak romandan tespit edilen gönderim ögeleri sınıflandırılmış ve bir tasnif denemesi ortaya konulmuştur. Her bir gönderim ögesi için elde edilen örneklerin sayısı tablolarla ifade edilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise Tanpınar'ın Huzur romanında tespit edilen örneklerden hareket ederek gönderimin sınırları ve gönderimin işlevsel özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışmada gönderim ögeleri sözcük veya sözcük öbeği ile yapılan gönderim, boş gönderim ve ekler ile yapılan gönderim olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir. Huzur romanı özelinde artgönderimlerin öngönderimlerden daha fazla kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, reference types that are used in the text frequently are emphasized. Tanpınar's Huzur novel was chosen for the data materials of the study. First of all, the subject was discussed in the theoretical framework, then a wider classification was made for reference, taking into account the previous classifications as a result of the data obtained from the scanned text. It was concluded that the classification may differ from text to text. This thesis consists of chapters“Introduction”,“Text Linguistics, Cohesion and Reference”,“Reference in the Huzur Novel”. In the“Introduction”chapter, general information about the outline of the thesis is given.“Text Lingusistics, Cohesion And Reference”is included in the first chapter. The explanation of reference and its types, which form the basis of the study, and the studies and classifications on reference are also included in this chapter. In the chapter“Reference in the Huzur Novel”, the reference elements determined from the novel were classified based on the classification made on reference and a classification was put forward. The number of samples obtained for each reference type is presented in tables. In the“Conclusion”chapter, the limits of reference and the functional features of reference were evaluated, based on the examples determined from Tanpınar's Huzur novel. In the study, types of reference are analyzed under three headings; reference made with words or phrases, empty reference and reference made with suffixes. It has been determined that anaphora are used more than cataphora in the Huzur novel.