'Çocuk Sesi' dergisinin değerler eğitimi bağlamında incelenmesi
The investigation of 'Çocuk Sesi' magazine in the context of values education
  1. Tez No: 822621
  2. Yazar: MARİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Toplumun devamlılığını sağlamak ve istenilen olumlu değerlere sahip insanları yetiştirilebilmek için çocukları küçük yaştan itibaren değerlerle buluşturmak gerekir. Kişiliğin ilk yıllarda oluşmaya başladığı gerçeğinden hareketle bilinçli bir öğrenme ortamı oluşturarak ve uygun öğrenme materyalleri hazırlayarak çocuklara istenilen değerler kazandırılabilir. Çocuk dergileri değerlerin kazandırılmasında önemli bir araç olarak görülmektedir. Yapılan bu çalışmanın temel amacı, cumhuriyetin ilanından sonra Latin harfleriyle yayımlanan ilk dergi olma özelliği taşıyan Çocuk Sesi dergisinin (1928-1948) değerler eğitimi bağlamında incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, Çocuk Sesi dergisinde geçen değerler, değerlerin sınıflaması ve kullanılan değer eğitimi yaklaşımları tespit edilmiştir. Bu çalışma, nitel araştırma desenine göre düzenlenmiştir. Çalışma için Çocuk Sesi dergisinin 1928-1931 tarihleri arasında çıkmış ilk yüz (100) sayısının doküman incelemesi yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analize ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Dergide 53 adet farklı değer tespit edilmiş ve en çok sevgi değerine yer verildiği görülmüştür. Sevgi değerini sırasıyla mutluluk, sorumluluk, yardımseverlik, vatanseverlik, dostluk ve çalışkanlık değerleri takip etmektedir. Alçak gönüllülük, çağdaşlık bilinci, ön yargısız olma, kutsal kitaplar ve ibadethaneler ise dergide en az rastlanılan değerlerdir. Çocuk Sesi dergisinde tespit edilen değerler, benimsetilmeye çalışılan değerler ve kendiliğinden gelişen değerler olarak iki ana grup etrafında toplanmıştır. Öncelikle her değer bir alt başlık altında toplanmış, daha sonra da genel sınıflamada nereye konulacağına karar verilmiştir. Kendiliğinden gelişen değerlerin içinde sadece insani değerler yer almaktadır. Benimsetilmeye çalışılan değerler; bireysel, millî, toplumsal, ekonomik, bilimsel, estetik ve dinî değerler olarak gruplandırılmıştır. Dergide tespit edilen değerlerin değer eğitim yaklaşımlarında en çok değerin doğrudan öğretimi (telkin) yaklaşımıyla aktarılmaya çalışıldığı, eylem öğrenme ve değeri belirginleştirme (değer açıklama) yaklaşımlarına daha az sayıda yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Değer eğitiminde değerlerin doğrudan öğretimi yaklaşımının yanında diğer yaklaşımların da değer eğitiminde uygulanması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the continuity of society and to raise people with the desired positive values, it is necessary to bring children together with values from an early age. Based on the fact that personality begins to form in the early years, children can gain the desired values by creating a conscious learning environment and preparing appropriate learning materials. Children's magazines are seen as an important tool in the acquisition of values. The main purpose of this study is to analyze Çocuk Sesi magazine (1928–1948), the first magazine published in Latin letters after the proclamation of the republic, in the context of values education. For this purpose, the values, classification of values, and value education approaches used in Çocuk Sesi magazine were identified. In this study, a qualitative research design was used. For the study, a document analysis of the first hundred (100) editions of Çocuk Sesi magazine published between 1928 and 1931 was conducted. Descriptive analysis and content analysis were used to analyze the data. In the magazine, 53 different values were identified, and it was seen that the most common value was love. The values of happiness, responsibility, helpfulness, patriotism, friendship, and diligence followed the value of love, respectively. Humility, awareness of modernity, being unprejudiced, holy books, and places of worship were the least common values in the magazine. The values identified in Çocuk Sesi magazine were grouped under two main categories: the values that are tried to be adopted and the values that develop by themselves. Firstly, each value was grouped under a sub-heading, and then it was determined where to place it in the general classification. Only humanitarian values were included in the spontaneously developed values. The values tried to be adopted were grouped as personal, national, social, economic, scientific, aesthetic, and religious values. It was concluded that the values identified in the magazine were mostly conveyed through a value inculcation approach. Action learning and value clarification approaches were used less frequently. In value education, in addition to the value inculcation approach, it would be appropriate to apply other approaches.