Mikrobiyal gübre uygulamasının mısır'ın tane verimi ve verim özelliklerine etkisi
The effect of microbial fertilizer application on grain production and production features
  1. Tez No: 822639
  2. Yazar: FUATCAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ MUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma 2022 yılında Bilecik ve Eskişehir lokasyonlarında tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada iki mısır çeşidine (P0937 ve DKC5685)“Vitormone Plus”ticari mikrobiyal gübrenin beş farklı dozunun (0, 50, 100, 150 ve 200 ml da-1) etkisi çeşitler ana parsellere, mikrobiyal gübre dozları alt parsellere gelecek şekilde araştırılmıştır. Çalışmada; bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan çapı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tane verimi, kül oranı, yağ oranı, protein oranı, nişasta oranı, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) ve nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF) gibi özellikler incelenmiştir. Araştırmada mikrobiyal gübre dozlarının etkisi her iki lokasyonda ve lokasyonların birleştirilmiş sonucunda bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, tane verimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve ADF değeri için önemli bulunmuştur. Lokasyonların birleştirilmiş varyans analizi sonucuna göre çeşitler arasında bitki boyu, koçan uzunluğu, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, kül oranı, yağ oranı ve ADF değerleri bakımından önemli fark görülmüştür. İki lokasyonun birleştirilmiş sonucuna göre en yüksek tane verimi dekara 1689.41 kg ile G4 (dekara 150 ml) ve 1675.66 kg ile G3 (dekara 100 ml) mikrobiyal gübre dozu uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in randomized blocks in Bilecik and Eskişehir locations in 2022 according to the split plot design with 3 replications. In the study, the effects of five different doses of“Vitormone Plus”commercial microbial fertilizer (0, 50, 100, 150 and 200 ml da-1) on two maize cultivars (P0937 and DKC5685) were investigated so that the cultivars were placed on the main plots and the microbial fertilizer doses on the sub plots. In the study; Plant height, first ear height, ear length, ear diameter, thousand grain weight, hectoliter weight, grain yield, ash content, oil rate, protein content, starch content, acid detergent insoluble fiber (ADF) and neutral detergent insoluble fiber (NDF) were investigated. In the study, the effect of microbial fertilizer doses was found to be significant for plant height, first ear height, grain yield, thousand grain weight, hectoliter weight and ADF value in both locations and the combined results of the locations. According to the results of the combined analysis of variance of the locations, a significant difference was observed between the cultivars in terms of plant height, ear length, thousand grain weight, hectoliter weight, ash content, oil content and ADF values. According to the combined results of the two locations, the highest grain yield was obtained from 1689.41 kg of G4 (150 ml per decare) and 1675.66 kg of G3 (100 ml per decare) microbial fertilizer applications.