Rusya Federasyonu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne göçle gelen çocukların entegrasyon sürecinde karşılaştıkları sorunlar
Issues in the integration process faced by the children who immigrated from the Russian Federation to the Republic of Turkey
- Tez No: 822648
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Göç; ekonomik, sosyo-kültürel, politik, doğal, toplumsal veya kişisel nedenler ile ortaya çıkan, çeşitli faktörler ile etkileşim halinde olan, başka bir bölgeye doğru hareket etme ve oraya yerleşme anlamı taşıyan bir kavramdır. Göç sürecinde bireyler birçok alanda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Genellikle iradesi dışında göç etmek durumunda kalan çocuklar, göç sürecinin dikkat çekilmesi gereken bir unsuru haline gelmektedir. Ülkemiz her yıl farklı ülkelerden göç almakta, Rusya Federasyonu vatandaşlarının ülkemize doğru gerçekleştirdiği göç hareketleri ise bu bağlamda önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırmada, Rusya Federasyonu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne aileleriyle göç etmiş kadın ya da erkek 18 yaşının altında olan bireylerin göç sürecinde karşılaştıkları zorbalık, şiddet davranışları, ayrımcılık, dışlanma, uyum problemleri gibi sorunlar ve bu sorunlara yol açan unsurlar araştırılmıştır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış, katılımcılar ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları göç öncesi, göç esnası ve göç sonrası olmak üzere üç kategori kapsamında incelenmiştir. Bulgular, göçmen çocukların göç sürecinde; göç kararında etkili olamama, bazı aile bireylerinden ayrılma, terk edilen bölgede bulunan ögelere ve kişilere özlem duyma, barınma sorunu yaşama gibi problemlerle karşılaştıklarını göstermektedir. Gelinen ülkede eğitim bağlamında; dersleri anlamama, öğretmen ve akranlarla iletişim kuramama, okula kayıt olamama, okulda akran zorbalığına uğrama gibi sorunların yaşandığı görülmüştür. Bulgular yaşamın farklı alanlarında da akranlar ile iletişim kurmakta zorlanma, akranlarından psikolojik ve fiziksel şiddet görme, gördüğü şiddet karşısında kendisini ifade edememe, aile bireyleri ile birlikte Türkçe öğrenimi konusunda sorun yaşama, dil öğrenme sürecinde yetişkinlerin görevlerini üstlenme, bulunulan çevrede ayrımcılık ve dışlanmaya maruz kalma, yeni ülkede daha sık sağlık sorunları ile karşılaşma, sağlık kuruluşlarına başvurmaktan çekinme, göç sürecine ilişkin beklentilerin karşılanmaması gibi sorunlarla karşılaşıldığını da ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration; which is a concept that has economic, socio-cultural, political, natural, social or personal reasons, interacts with various factors, and can be described as moving towards and settling in another region. In the migration process, individuals face various problems in many areas. Children, who are in most cases forced to migrate against their will, become an element of the migration process that needs close attention. There has been a great number of immigrants entering our country for the last couple of years and the migration movements of the citizens of the Russian Federation towards our country have an important place in this context. In this study, legal problems such as bullying, violent behaviors, discrimination, exclusion, and compliance problems faced by individuals under the age of 18, male or female, who migrated from the Russian Federation to the Republic of Turkey with their families, and the factors that cause these problems were investigated. Qualitative method was used in the research, in-depth interviews were conducted with the participants, and the obtained data were analyzed by content analysis method. The findings of the research were examined in three categories: pre-migration, during migration and post-migration. Findings, in the migration process for children, display that they encounter problems such as not being effective in the decision to migrate, separation from some family members, longing for the items and people in the abandoned area and having problems with housing. In the context of education in the country of origin; There are numerous challenges such as not understanding the lessons, and not being able to communicate with teachers and peers, not being able to enroll in school, and being bullied at school. Research also revealed difficulties in communicating with peers due to a language barrier different areas of life, experiencing psychological and physical violence from peers, inability to express oneself in the face of violence, experiencing problems in learning Turkish with family members, undertaking the duties of adults in the language learning process, being exposed to discrimination and exclusion in the environment. It has also been revealed that problems such as encountering health issues more frequently in the migrated country, refraining from applying to health institutions, and not meeting expectations regarding the migration process.