The Robert College: The building of an American school in İstanbul, 1863-1971
Robert Kolej: İstanbul'da bir Amerikan okulunun inşası, 1863-1971
- Tez No: 822653
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ, DOÇ. DR. ABDULLAH AHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Tarih, Architecture, Art History, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma bir Amerikan misyoner okulu olarak kurulan Robert Kolej'i ve kolejin İstanbul'daki varlığını sadece eğitim değil mimari bağlamı içinde de inceler. Çalışmanın odağı, geç Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde, Robert Kolej'in resmi açılış tarihi olan 1863 ile okulun Boğaziçi Üniversitesi'ne çevrildiği 1971 tarihleri arasını kapsar. Okulun kurucusu Cyrus Hamlin ve kuruluş için fonu sağlayan Christopher R. Robert ile okulun son Türk müdürü, Boğaziçi Üniversitesi'nin kurucu rektörü ve aynı zamanda kampüsünde inşa edilen son yapının mimarı Aptullah Kuran, okulun kuruluşundan dönüştürülmesine kadar geçen sürecin başlangıç ve bitişinin önemli aktörleridir. Amerikan toprakları dışında kurulan ilk ve eğitime devam eden en eski eğitim kurumu olan Robert Kolej, bu özelliğinin yanı sıra bilimi merkeze alması ve eğitim dilinin İngilizce olmasıyla döneminde kurulan okullardan ayrılmaktadır. Bu tez Robert Kolej'in kampüsünün bir master planına göre değil, zamanla ihtiyaca istinaden inşa edilen yapılarla yavaş yavaş gelişmesini detaylı şekilde incelemektedir. Geç Osmanlı döneminde kampüsün neo klasik üsluptaki yapıların inşasıyla oluşması ve Cumhuriyet döneminde modern bir yapının inşasıyla yaşadığı dönüşüm, Robert Kolej kampüsünün mekansal ve mimari karakterini anlamak için incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the American missionary school Robert College, and its significant presence in İstanbul in not only educational but also architectural terms. The focus is on the late Ottoman and Republican contexts, the period from 1863 to 1971 marked by the official opening of Robert College and its conversion to Boğaziçi University. The founder Cyrus Hamlin, funder Christopher R. Robert and Aptullah Kuran, the last Turkish president of the college, the founding rector of Boğaziçi University, as well as the architect of the last building in the college campus, are marking figures of this period`s beginning and end. As the first and still the oldest continually running American school outside of the United States of America, Robert College is distinguished from other examples of its time via putting science at the core of education and making English the medium of instruction. This thesis examines in detail the formation of the Robert College campus that developed not with a master plan but rather slowly in time with the construction of buildings as needed. The formation of the campus with the construction of the neo-classical buildings in the late Ottoman period, and its transformation with the construction of a modern building in the Republican period will be examined to understand the spatial and architectural characteristics of the campus.