Gerçek ve algı arasında II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Halide Edip Adıvar (1908-1923)
Between reality and perception from Constitutional Monarchy to Repbulic, Halide Edip Adıvar (1908-1923)
  1. Tez No: 925498
  2. Yazar: ENGİN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Çalışmamızda ilk olarak kuramsal ve kavramsal bir çerçeve çizilerek, geçmiş gerçekliğin biricikliğine karşın tarihyazımında farklı hakikat algılarının ortaya çıkış zemini ve bunun oluşturduğu sorunlar irdelenmiştir. Bu bağlamda Tarihyazımıyla bilim arasındaki ilişki ve yaşamöyküsünün tarih bilimleri içindeki yeri açıklığa kavuşturulmaya çalışıldı. Birinci bölümde, ilk olarak Halide Edib'in ömrühayatı süresince çevrelendiği insanların gözünden yansımalar bir kesit olarak verildi. Sonra, uzlaştırılamaz karşıtlıkların oluşturduğu bu manzaranın kökenindeki duruş çeşitliliği anlamlandırılmak istendi. Bu suretle Halide'nin yaşantısının anlam bağlamı olarak kimliği, kişiliği, entelektüel yapıtaşlarının döşendiği tahsil hayatı ele alındı. Bu bağlamda o,“Dönme Hanım”ve“Robert Kolejin Kızı”olarak nitelendirildi.“Anglosakson Aşığı”olarak nitelendirildiği sonraki bölümde Halide'nin Osmanlı basınında Anglosaksonların üstünlüğünü ispatlama uğraşlarına yer verildi. Bunun yanısıra Anglosakson örnekliği üzerinden gerçekleştirmek istediği toplumsal dönüşüm çabalarına, misyonerlerle ilişki içinde yürüttüğü ve feminism bağlamına oturan faaliyetlerine yer açıldı. Halide'nin“Türklerin Ulu ve Büyük Anası”olarak boy gösterdiği İkinci Meşrutiyet devrindeki fikirleri üçüncü bölümde ele alındı. Bu bağlamda sergilediği Türkçülükle bağdaştırmaya çalıştığı Amerikancılığın, karşısına çıkarttığı zorluklar ve içine girdiği tartışmalar ele alındı. Dünya savaşı sırasında Suriye'deki faaliyetleri ile Ermeni meselesine yaklaşımındaki dönüşüm masaya yatırıldı. Dördüncü bölümde, Dünya Savaşından sonraki süreçte Halide'nin Turancılıktan Wilsonculuğa evrilişiyle yürüttüğü Amerikan propagandası ve Türkiye'de Amerikan Manda idaresi tesis etmek için yaptığı çalışmalar ortaya kondu. Ayrıca Millî Mücadele sırasındaki siyasi, askeri ve sanatsal faaliyetleri irdelendi. Halide Edib'in Amerika basınında mukavemetin kadın önderi [Joan of Arc] Türkiye'deyse Halide Onbaşı olarak öne çıktığı bu süreçte Millî Mücadelenin romanını [Ateşten Gömlek] kaleme aldı, Yunan mezalimini kayıt altına alan heyetin başkanlığını yaptı. Zaferden sonra muhalefetin tasfiye edildiği süreçte yurtdışına kaçıp, Mustafa Kemal yönetimini eleştirdi.
Özet (Çeviri)
In our study, firstly, we drawn a theoretical and conceptual framework which is about historiography and biography In the first chapter, the reflections from the eyes of the people Halide was surrounded by throughout her life are presented as a cross-section. Then, the diversity of stances at the root of this landscape of irreconcilable opposites was sought to be made sense of. In this way, Halide's identity, personality, and her education, in which her intellectual building blocks were laid, were discussed as the context of meaning of her life. In this context, she was characterized as 'Donmeh Hanum' and 'Daughter of Robert College'. In the next chapter, where she is characterized as an“Anglo-Saxon Lover”, Halide's efforts to prove the superiority of the Anglo-Saxons in the Ottoman press were included. In addition to this, her efforts for social transformation that she wanted to realize through the Anglo-Saxon example, her activities carried out in relation to missionaries, and her activities that fit within the context of feminism were also covered. In the third chapter, Halide's ideas during the Second Constitutional Era [1908-1918], when she emerged as the“Great and Great Mother of the Turks”, are discussed. In this context, the challenges posed by the Americanism she tried to reconcile with the Turkism she exhibited and the debates she was involved in were discussed. His activities in Syria during the World War and the transformation in his approach to the Armenian issue were discussed. In the fourth chapter, Halide's evolution from Turanism to Wilsonianism in the period after the World War and her American propaganda to establish an American Mandate administration in Ottoman Empire, was discussed. In addition, her political, military and artistic activities during the Greco-Turkish War were analyzed. During this period when Halide Edib came to the forefront as the female leader of the resistance [Joan of Arc] in the American press and as Halide Onbaşı in Turkey, she wrote the novel of the Greco-Turkish War [Ateşten Gömlek] and headed the delegation that recorded the Greek atrocities. After the victory, when the opposition was purged, she had to fled abroad and criticized Mustafa Kemal's administration from abroad.