Atıksudan krom giderimi için maya hücrelerinin kullanılması
Use of yeast cells for chromium removal from wastewater
- Tez No: 822654
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE TANSEL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Microbiology, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması kapsamında daha önce izolasyonu yapılmış maya izolatları kullanılmıştır. Bu izolatlar içerisinde en çok manyetitit nanotaneciğin bağlandığı izoalat seçilmiş ve bu izolatın moleküler tanılanması sonucunda Yarrowia lipolytica olduğu belirlenmiştir. Y. lipolytica TEM YLB suşu ile atıksudan krom giderimi incelenmiştir. Y. lipolytica TEM YLB hücrelerinin yüzeylerine demir oksit bazlı manyetit nanotanecikler tutturulmuş ve taramalı elektron mikroskobunda gösterilmiştir. Manyetit nanotaneciklerinin bağlanması için optimum şartlar, pH 5.5 asetat tamponunda, 0.001 ppm manyetit miktarı ve kaynama süresi 2 dakika olduğunda gerçekleşmiştir. Hazırlanan potasyum dikromat içeren suni atık su numunesinde optimum parametrelere göre hazırlanan modifiyeli maya hücrelerinin kromu %87.2 oranında giderdiği bulunmuştur. Bitkisel kaynaklı nanotanecikler ile modifiyeli maya hücrelerinde yapılan çalışmalarda ise en yüksek krom giderim oranı %94.08 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, previously isolated yeast isolates were used. Among these isolates, the isolate with the most magnetite nanoparticles was selected, and as a result of molecular identification of this isolate, it was determined to be Yarrowia lipolytica. Chromium removal from wastewater was investigated by Y. lipolytica TEM YLB strain. Iron oxide-based magnetite nanoparticles were attached to the surfaces of Y. lipolytica TEM YLB cells and demonstrated in scanning electron microscopy. Optimum conditions for binding of magnetite nanoparticles were realized in pH 5.5 acetate buffer, 0.001 ppm magnetite content and boiling time of 2 minutes. The chromium of the modified yeast cells prepared according to the optimum parameters in the artificial wastewater sample containing potassium dichromate was 87%. It was found that it resolved by 2 percent. In studies conducted with plant-derived nanoparticles and modified yeast cells, the highest chromium removal rate was found to be 94.08%.