Lider-üye etkileşimi ile mesleğe bağlılık ilişkisinde mesleki öz yeterliliğin aracılık rolü: Muhasebe stajyerleri üzerine bir araştırma
The mediating role of occupational self-efficacy in the relationship between leader member exchange and occupational commitment: A study on accounting interns
  1. Tez No: 822689
  2. Yazar: EDA KILIÇ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma lider üye etkileşimi ile mesleğe bağlılık arasındaki ilişkiyi muhasebe stajyerleri üzerinde incelemeyi ve muhasebe stajyer öğrencilerinin mesleki öz yeterlilik algılarının, lider üye etkileşimi ile mesleğe bağlılık arasındaki ilişkide aracılık rolünün olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla muhasebe alanında staj gören öğrencilerin sektörde çalıştıkları meslek mensuplarıyla kurdukları lider üye etkileşiminin mesleğe bağlılığa etkisinde mesleki öz yeterliliğin aracılık rolünü test etmek için kavramsal bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen bu modelin analiz çalışmaları Türkiye'de yer alan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nin muhasebe ve finansman bölümündeki 284 on ikinci sınıf öğrencileri arasında yapılmış ve veriler Google form aracılığı ile toplanmıştır. Toplanan veriler Smart PLS 4 analiz programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, lider üye etkileşiminin hem mesleğe bağlılığı hem de mesleki öz yeterliliği pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Yine analiz sonuçları, mesleki öz yeterliliğin mesleğe bağlılığı pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca bu çalışmayla, lider üye etkileşimi ve mesleğe bağlılık ilişkisinde mesleki öz yeterliliğin kısmi tamamlayıcı aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle muhasebe stajyerlerinin, mesleğe bağlılıklarını ele alan bu araştırma, muhasebe stajyer öğrencilerinin mesleğe olan bağlılıklarının gelişimine yönelik ihtiyaç duyulan bilgileri üreterek hem teoriye hem de pratikte sektörün içinde olan muhasebe meslek mensuplarına katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between leader-member exchange and occupational commitment in accounting interns and to determine whether accounting intern students' occupational self-efficacy perceptions have a mediating role in the relationship between leader-member exchange and occupational commitment. For this purpose, a conceptual model was developed to test the mediating role of occupational self-efficacy in the effect of leader-member exchange between accounting interns students and the members of the occupational they work in the sector on commitment to the occupational. The analysis studies of this developed model were carried out among 284 twelfth-grade students in the accounting and finance department of Vocational and Technical Anatolian High Schools in Turkey and the data were collected via Google form. The collected data were analyzed with the Smart PLS 4 analysis program. As a result of the analysis, it was concluded that leader-member exchange positively affects both occupational commitment and occupational self-efficacy. Again, the analysis results showed that occupational self-efficacy positively affects commitment to the profession. In addition, this study concluded that occupational self-efficacy is a partial complementary mediator variable in the relationship between leader-member exchange and occupational commitment. This research, which specifically addresses accounting interns' commitment to the occupational, contributes to both theory and practice to accounting professionals in the sector by producing the information needed for the development of accounting intern students' commitment to the occupational.