Fen bilimleri dersinde mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarısına ve derse yönelik tutumuna etkisi
The effect of mobile augmented reality applications in science lesson on student's academic success and their attitude towards science lesson
- Tez No: 822715
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf Fen Bilimleri dersinde kullanılan MAG uygulamalarının öğrencilerin Fen Bilimleri dersine karşı akademik başarılarına ve tutumlarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar ili Çay ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar ili Çay ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören 4. sınıftaki 49 öğrenci oluşturmuştur. Kontrol grubundaki öğrencilere Fen Bilimleri dersi öğretim programında yer alan etkinlikler uygulanarak dersler işlenirken deney grubundaki öğrencilere MAG uygulamaları ile dersler işlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilere uygulanan uygulamalar Quiver, Unite AR, Uzay 4D, Arloopa ve araştırmacı tarafından Unity AR -Vuforia programı üzerinde hazırlanan MAG uygulamalarıdır. Araştırma haftalık 3 ders saatinden toplamda 5 hafta sürmüştür. Deney ve kontrol gruplarına araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testi ve Nuhoğlu (2008) tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmada“Dünyamızın Hareketleri”konusunda MAG uygulamalarının Fen Bilimleri dersinde öğrencilerin akademik başarısına ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumuna etkisinin incelenmesi amacıyla örneklemin tamamına ait ön test ile son test başarı testi puanı ortalamaları incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda MAG uygulamalarının kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarını ve Fen Bilimleri dersine karşı tutumlarını arttırmada etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effect of MAG applications used in primary school fourth grade Science lesson on students' academic achievements and attitudes towards Science course. The application process of the research was carried out with fourth grade students studying at a public school located in the Çay district of Afyonkarahisar Province in the 2021-2022 academic year. In the research, a semi-experimental design with a pre-test-post-test control group, which is one of the quantitative research methods, was used. The sample of the research was made up of 49 students in the fourth grade studying at a public school in the Çay district of Afyonkarahisar Province in the 2021-2022 academic year. While the lessons were processed by applying the activities included in the Science course curriculum to the students in the control group, the lessons were processed by MAG applications to the students in the experimental group. The applications applied to the students in the experimental group are“Quiver”,“Unite AR”,“Space 4D”,“Arloopa”and MAG applications prepared by the researcher on the“Unity AR-Vuforia”program. The research lasted for a total of 5 weeks from 3 lesson hours per week. The achievement test prepared by the researcher and the“Attitude Scale towards Science Course”developed by Nuhoğlu (2008) were applied to the experimental and control groups as a pre-test and post-test. SPSS 22 statistical package program was used in the analysis of the data. In the research, the averages of pre-test and post-test achievement test scores of the entire sample were examined in order to examine the impact of MAG applications on the academic achievement of students in the Science course and their attitude towards the Science course on the subject of“Movements of Our World”. As a result of the studies conducted, it has been seen that the use of MAG applications is effective in increasing the academic achievement of students and their attitudes towards Science course.