Lise öğrencilerinin Almanca öğrenme stratejileri ile epistemolojik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Erciş ilçesi örneklemi)
Examining the relationship between German language learning strategies and epistemological beliefs of high school students (A sample from Erciş)
- Tez No: 822716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin Almanca öğrenme stratejileri ile epistemolojik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama desenine sahip nicel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmada uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen 353 lise öğrencisinden veri toplanmıştır. Veriler 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Van/Erciş'teki Anadolu liselerinde ikinci yabancı dil olarak Almanca dersi alan 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Conley vd. (2004) tarafından geliştirilen, Özkan (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan“Epistemolojik İnançlar Ölçeği”ile Oxford (1990) tarafından geliştirilen, Cesur ve Fer (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri”nde yer alan“İngilizce”ifadesi araştırmacılar tarafından“Almanca”olarak değiştirilerek geçerlenen Almanca Öğrenme Stratejileri Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Van Erciş'teki lise öğrencilerinin sırasıyla bilginin gerekçelendirilmesi, bilginin gelişimi ve bilginin kaynağı ve kesinliğine dair gelişmiş epistemolojik inançlara sahip oldukları tespit edilmiştir. Lise öğrencilerinin Almanca öğrenirlerken en fazla bellek stratejilerini, en az ise duyuşsal stratejileri kullandıkları saptanmıştır. Lise öğrencilerinin Almanca öğrenme stratejileri ile epistemolojik inançları (bilginin kaynağı ve kesinliğine dair inançlar hariç) arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Lise öğrencilerinin bilginin gerekçelendirilmesine ilişkin inançları ile bellek, telafi ve sosyal stratejileri arasında pozitif yönde düşük düzeyde, bilginin gelişimine ilişkin inançları ile telafi, üstbilişsel, duyuşsal ve sosyal stratejiler arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca, lise öğrencilerinin cinsiyet ve sınıf düzeyleri kontrol edildiğinde epistemolojik inançlarının bellek, telafi, duyuşsal ve sosyal stratejilerini anlamlı yordadığı fakat bilişsel ve üstbilişsel stratejilerini anlamlı yordamadığı belirlenmiştir. Cinsiyet ve sınıf düzeyleri kontrol edildiğinde, lise öğrencilerinin bilginin gerekçelendirilmesine ilişkin inançlarının bellek stratejilerinin, bilginin gelişimine ilişkin inançlarının ise telafi stratejilerinin pozitif, anlamlı yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Lise öğrencilerinin cinsiyet ve sınıf düzeylerinin birlikte sadece üstbilişsel stratejileri anlamlı yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between German language learning strategies and epistemological beliefs of high school students. A quantitative research with a correlational research design was conducted. In the study, data were collected from 353 high school students determined via convenience sampling. The data were obtained from 10th and 11th grade high school students studying German as a second foreign language in Erciş, Van in the 2020-2021 academic year. The“Epistemological Beliefs Scale”developed by Conley et al. (2004) and adapted into Turkish by Özkan (2008), as well as the“German Language Learning Strategies Inventory”, which was validated by the researchers replacing“English”with“German”in the“Language Learning Strategies Inventory”developed by Oxford (1990) and adapted into Turkish by Cesur and Fer (2007), were used as data collection tools. Data were analyzed performing Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis. The results demonstrated that high school students in Erciş, Van were sophisticated in their beliefs about justification of knowledge, development of knowledge, and source and certainty of knowledge, respectively. High school students used memory strategies the most and affective strategies the least. In addition, a positive, significant and weak relationship was found between German language learning strategies and epistemological beliefs of students (except for their beliefs about source and certainty of knowledge). High school students' beliefs about justification of knowledge and their memory, compensation, and social strategies were found to have a positive, significant, and weak relationship, as were their beliefs about development of knowledge and their compensation, metacognitive, affective, and social strategies. In addition, when the gender and grade levels of high school students were controlled, it was determined that epistemological beliefs significantly predicted memory, compensation, affective and social strategies, but not cognitive and metacognitive strategies. When the gender and grade levels of high school students were taken into account, it was discovered that high school students' beliefs about justification of knowledge were positive and significant predictors of memory strategies, while their beliefs about development of knowledge were positive and significant predictors of compensation strategies. It was determined that the gender and grade levels of high school students together only and significantly predicted metacognitive strategies.