International students' academic performance in Türkiye
Uluslararası öğrencilerin Türkiye'deki akademik performansı
- Tez No: 822725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİN ÖZIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tabii ki yabancı öğrencilerin hayallerinin genellikle Avrupa ülkelerinde okumayı tercih ettiğini bildiğimiz gibi ve bu nedenle Türkiye uzun yıllardır uluslararası öğrenci dalgasıyla karşı karşıya kalıyor, ancak son yıllarda bu öğrencilerin akınına tanık oluyor. Türkiye'nin her şehrinde ve üniversitesinde öğrenci ve göçmen sayısının ikiye katlanmasının nedeni budur. Bu nedenle, bu uluslararası öğrenciler, iyi bir eğitim almalarını sağlamak ve Türkiye'deki misyonlarını yerine getirmek için mücadele ederken, eğitim hayatlarında çeşitli zorluklardan geçmek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle, bu çalışma, uluslararası öğrencilerin akademik performansını bu temel zorluklar, Türkçe dil becerileri, sosyal etkileşim ve entegrasyon, evrensel ayrımcılık, öz-yeterlik ve sosyal medya aracılığıyla inceleyecektir. Bu çalışma burada, Türkiye'de çeşitli üniversitelerden bilgi almaya devam eden yabancı öğrencilerle ilgili olarak yürütülecek ve incelenecektir. Dolayısıyla, bu çalışmanın fikri, bu zorlukların uluslararası öğrencilerin akademik başarılarını ne kadar etkilediğini anlamak için belirli zorlukları incelemeye ve anlamaya büyük ihtiyaç ve önem olduğu gerçeğine odaklanmıştır. Bu nedenlerle çalışma, Türkiye'de eğitimlerine devam eden tüm uluslararası öğrenciler için Türkçe dil becerileri, toplumla bütünleşme, evrensel ayrımcılık, öz-yeterlik ve sosyal ağların etkilerini araştırmak için problem cümlesi olarak açıkça ortaya koymaktadır. Veriler, kendilerini uluslararası Üniversite öğrencisi olarak tanımlayan ve şu anda Türkiye'de okuyan 140 kişilik bir örneklemden toplanacaktır. Bu nedenle, çalışma şu soruları araştıracaktır: Türkçe dil becerileri, toplumla bütünleşme, ayrımcılığın varlığı, öz-yeterlik ve sosyal medya, Türkiye'de eğitimlerine devam eden uluslararası üniversite öğrencilerini etkiler mi? Türkçe dil becerileri, toplumla bütünleşme, ayrımcılığın varlığı, öz yeterlik ve sosyal medya yabancı uyruklu öğrencileri ne ölçüde etkiliyor? Bu faktörlerin bu uluslararası öğrencilerle nasıl bir ilişkisi var? Bu çalışmanın sonuçları akademik dünyada literatüre ilişkin inceleme açısından bir ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Foreign students often prefers to study in European countries, and this is why Türkiye has been facing the wave of international students for many years, but in recent years it has witnessed an influx of these students from every corner of the world, and this is why the number of students and immigrants has doubled in every city and university in Türkiye. International students in fighting to ensure that they get a good education and fulfill their mission in the country of Türkiye have to go through various challenges in their life of seeking education. Therefore, this study will examine international student's academic performance through this main challenges, Turkish language skills, social interaction and integration, universal discrimination, self-efficacy, and the effect of social media. This study is focused on the fact that there is a great need and importance to examine and understand the specific challenges to understand how much these challenges affect academic success of international students. For these reasons, the study makes very clear as the problem statement to investigate the effects of Turkish language skills, community integration, universal discrimination, self-efficacy, and the effect of social media for all international students who continue their studies in Türkiye. Data is collected from a sample of 140 participants who identified themselves as international University students and who are currently studying in Türkiye. Therefore, the study will investigate the following questions: To what extent do Turkish language skills, community integration, existence of discrimination, self-efficacy, and social media affect international students? How do these factors relate to these international students? This study will contribute to a certain extent in the aspect of the review related to the literature in the academic world.