PISA 2003, 2006 VE 2009 Türkiye uygulaması matematik ortak maddelerindeki başarıların incelenmesi
Examining academic achivement in PISA 2003, 2006 and 2009 Turkey implementation by using mathematic common items
- Tez No: 314906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; PISA 2003, PISA 2006 ve PISA 2009 uygulamaları matematik okuryazarlığı ortak maddelerine göre başarının madde özellikleri ve öğrenci cinsiyeti açısından incelenmesidir. Bu araştırma; ikincil veri tabanları üzerinden yürütülen nicel ve betimleme amaçlı bir tarama araştırmasıdır. Araştırma evreni; Türkiye'de 2003, 2006 ve 2009 yıllarında örgün öğrenimlerine devam etmekte olan 15 yaş grubu öğrencilerin tamamından oluşmaktadır. Araştırmanın birinci alt problemdeki örneklemini; PISA 2003, PISA 2006 ve PISA 2009 uygulamalarına katılan ve matematik okuryazarlığı ortak maddelerine cevap veren 15 yaş grubu öğrenciler oluşturmaktadır. İkinci alt problemin örneklemini ise; her uygulama için seçilen kitapçıklardaki matematik okuryazarlığı ortak maddelerini çözen öğrenciler oluşturmaktadır. Bu çalışmada PISA 2003, PISA 2006 ve PISA 2009 ulusal veri tabanlarının yeniden düzenlenmesiyle hazırlanan ikincil veri tabanları kullanılarak, belirlenen problem ve alt problemlere uygun analizler yürütülmüştür. Analizler sonucunda ulaşılan bulgular göstermiştir ki; Türkiye'deki öğrenciler, `uzay ve şekil' matematiksel içerik alanında daha az başarılı olmuşlardır. Türkiye'deki öğrenciler, `üretici' yeterlilik kümesinde daha fazla başarılı, ?yansıtıcı? yeterlilik kümesinde daha az başarılıdırlar. Türkiye'deki öğrenciler, `kişisel' durum maddelerinde daha fazla başarılılardır. Türkiye'deki öğrenciler, `çoktan seçmeli' madde tipinde daha fazla başarılı, `açık uçlu' madde tipinde daha az başarılı oldukları görülmüştür. Türkiye'deki öğrencilerin genel olarak PISA 2003'te daha başarılı, PISA 2006'da daha az başarılı olduğu görülmüştür. İkinci alt problem için incelenen kitapçıklardan hepsinde erkek öğrencilerin ortalama puanlarının, kız öğrencilerinkinden daha fazla olduğu ancak bu farkın sadece PISA 2003 kitapçık 1'de anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine academic achievement of mathematic literacy common items in PISA 2003, PISA 2006 and PISA 2009 applications with respect to item characteristics and gender. This research is a survey and quantitative study which is conducted by secondary data base. The population of this research is all of the 15 years old students who are attending to schools in 2003, 2006 and 2009 academic years. 15 years old students who participated in PISA 2003, PISA 2006 and PISA 2009 applications and solved the questions regarding mathematic literacy common items are the sample of the first research sub-question. The students who solved the questions regarding mathematic literacy common items in selected booklets in every application are the sample of the second research sub-question. Relevant statistical analysis was conducted based on research and sub-research questions by using the secondary data base that was prepared by rearranging the national data base of PISA 2003, PISA 2006 and PISA 2009. The findings of the research study demonstrated that the students have poor performance in `space and shape? that is one of the mathematical content area. Students have better performance in `reproduction? competency cluster, whereas they have poor performance in `reflective? competency cluster. Turkish students have better performance in `personal? that is one of the context. They have better performance in `multiple choice? items while have poor performance in `open constructed? items. In general, it was seen that Turkish students have better performance in PISA 2003 and poor performance in PISA 2006. The mean of Male students scores is higher when compared to female students in every examined booklet for the purpose of second research question. However, the only significant difference is in `booklet 1? of PISA 2003.