منهج القرآن الكريم في التربية الأسرية موعظة لقمان أنموذجاً: دراسة تحليلية عنوانالأطروحـة:
Aile eğitiminde Kur'an-ı Kerim müfredatı, model olarak Lokman'ın Hutbesi
- Tez No: 822744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada aile terbiyesi konusunda Kur'ân metodunun bir örneği olduğu için Lokman'ın oğluna olan öğütleri incelenmiştir. Bu çalışmanın önemi, Kur'an-ı Kerim'in insanı terbiyeye, iyileştirmeye teşvik etmesi ve Lokman'ın öğütlerinin ümmetin vicdanındaki yerinden kaynaklıdır. Allah Lokman'a hikmet, ince düşünce ve ahlaken değerli olan her şey hakkında yüksek bir anlayış vermiştir. Onun oğluna öğütleri bugün dünyanın teoriler üreterek ahlak problemlerini halletmeye çalıştığı yüksek bir ahlak örneğidir. Lokman Peygamber'in hayatı ve kitaplardaki Lokman hakkındaki bulgular değerlendirilirken betimleyici metodun tarihsel kısmı kullanılmıştır. Araştırılan problemin hallinde en faydalı yöntem olması sebebiyle betimleyici metodun analitik tümevarımcı kısmı vasiyetlerin tahlil edilip, eğitici prensiplerin çıkarılmasında tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Kur'an-ı Kerim, eğitim politikaları, planları ve programlar belirlenirken ahlakla ilgili çağdaş meydan okumalara karşı koymak için başvurulması gereken bir kaynaktır. Çünkü Kur'ân'ın eğitici metodu her zaman ve mekânda geçerlidir. Lokman'ın vasiyetleri, aile eğitimi ve ahlak konusunda söylenenlerin en kısa ve özlülerindendir. Bu nedenle, Lokman'ın tavsiyeleri benzersiz bir eğitim modeli ve İslam terbiyesinin temel esaslarındandır. Onun öğütleri, ahlakı toplumda yerleştirmek için oluşturulan programların her bir için güçlü bir genel felsefe oluşturabilecek birçok değer ve ilkeyi içermektedir. Bu vasiyetler günümüzde zayıflatılan, insafsızca saldırılan tevhit, anne babaya iyi davranma, namaz, emri bi'l-maruf nehy-i ani'l-münker, tezkiye ve adab-ı muâşeret gibi temel ahlaki değerlere odaklanmaktadır. Bunların her birisi gizli bir hazine olup, yok olmaları, topluma zarar verir. Lokmanın tavsiyelerinde nasihat eden baba ve Allah yoluna davet edenler için tevazu, yumuşaklık sevgiyle öğretmeye dayalı belirgin bir üslup görülmektedir. Bu üslup, Lokman'ın sözlerini en beliğ, diyalog ve yumuşaklığın en ince yöntemleriyle nakleden ilahi hitap kaynaklıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study and analyze the commandments of Luqman al-Hakim to his son as mentioned in the Holy Qur'an as a model for the Holy Qur'an's approach to family education. The importance of this study comes from the importance of the Holy Qur'an's call to human education, preparation and rehabilitation, and from the status of Luqman's commandments in the conscience of the Islamic nation. God gave him great wisdom, careful consideration, and a high sense of everything that is morally valuable. Since the wills of his son are a high model of education that the world seeks today to theorize and solve its problems, the study followed the descriptive approach in its historical part when translating the Prophet Luqman, and reviewing what the books have found about him, likewise, the descriptive approach, with its inductive and analytical part, is the shortest and most useful method for addressing the problem of the study and achieving its objectives, which is represented by the analysis of the testaments to extract its educational principles. The study concluded the following: The Holy Qur'an is a way of life that should be referred to when setting educational policies, plans and programs to meet contemporary educational challenges, and because it is valid for all times and places. Luqman's commandments are considered among the most brief and informative of what was said in family education and morals. Therefore, they are a unique educational model and the basis of Islamic education, as they contain many values and principles that form a strong general philosophy for all programs that can be built upon to establish morals in modern societies. And that these commandments centered on basic values that are being lost today, and attacked in a blatant way, such as: the value of monotheism, honoring parents, prayer, enjoining good and forbidding evil, acclamation and public morals, each of which is a pillar that if it collapses, society will fall, he also notes the distinguished educational method that Luqman presented to every father, advisor, or caller to God, which is based on humility, gentleness, and teaching with love and kindness. This can be sought from the divine discourse that conveyed the words of Luqman in the most eloquent language, and the most delicate of what is kindness and dialogue.