Nitelikli işgücünün gayri safi yurtiçi hasılaya etkisi
Impact of skilled labor on gross domestic product
- Tez No: 822748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ekonomik güç sosyal gücü beslemektedir. İnsanlar ne kadar ekonomik güce sahip iseler sosyal yönlerine o kadar zaman ayırabileceklerdir. Ekonomik gücünü elde edememiş bir insan bunu elde etmek için yeni yöntemleri araştırır, ama bir türlü sosyal yönüne odaklanamaz. Çünkü önce temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir bunları karşıladıktan sonra sosyal aktivitelere zaman ayırabilmektedir ve özel yaşam iş yaşamı dengesini, ancak bu şartlar altında kurabilmektedir. Ülkelerin kalkınabilmeleri için yeni teknolojiler geliştirmeleri şarttır. Bu şart olduğu gibi, bu teknolojileri geliştirmenin en önemli yolu da bu teknolojileri kültürel olarak yaşamaları, hayatlarını buna göre adapte etmeleridir. Teknoloji ise getirdiği her yeni atılım ile ekonomiye yön vermektedir. İşgücü arz edenler istihdam edilirken asgari seviyede ücret verilmesi, personele gelecek güvencesi için sigorta yapılması gerekmektedir. Personelin işyerine gelmek için katlanmak zorunda olduğu yol masrafları ve personelin yemek giderleri karşılanmalıdır. Nitelikli üretim sürecini insanlara faydalı ürünler üretmek üzere harekete geçirmek, kullandıkları ve kullanmak zorunda oldukları fiziksel ve zihinsel yeteneklerinin tamamı olarak tanımlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
Economic power feeds social power. The more economic power people have, the more time they can devote to their social aspects. A person who has not achieved economic power searches for new methods to achieve it, but cannot focus on the social aspect. This is because they must first meet their basic needs, and only after meeting these needs can they allocate time for social activities, and only under these conditions can they establish the balance between private life and work life.In order for countries to develop, it is essential that they develop new technologies. The most important way to develop these technologies is to live them culturally and adapt their lives accordingly. Technology directs the economy with each new breakthrough it brings. When employing those who supply labor, minimum wages should be paid and insurance should be provided for future security.The travel expenses that the personnel have to bear to come to the workplace and the food expenses of the personnel should be covered. We can define the qualified production process as all of the physical and mental abilities that people use and have to use to mobilize to produce useful products.