Development of an approach to novel hybrid analogues of COTC and Antheminone A as potential anticancer agents
Potansiyel antikanser ajanları olarak COTC ve Antheminone A'nın yeni hibrit analoglarına yönelik bir yaklaşımın geliştirilmesi
  1. Tez No: 822774
  2. Yazar: SONGÜL KASKUN ERGANİ
  3. Danışmanlar: DR. ROGER WHITEHEAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Manchester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Glioksalaz yolağı birçok organizmanın hayatta kalması için hayati öneme sahiptir ve kanser alanındaki araştırmaların önemli bir odak noktasıdır. Ortak bir alfa-oksialkilsikloheks-2-enon kimyasal yapısını paylaşan COTC, antheminon A, forbazinler ve gabosinler dahil olmak üzere doğal kaynaklardan bir dizi antiproliferatif ajan izole edilmiştir. Bu bileşiklerin glioksalaz yolağına müdahale ettiğine inanılmaktadır ancak bunların kesin etki mekanizması hala bilinmemektedir. Önceki araştırmaların devamı olarak bu çalışmada, optimum biyoaktivite için ideal C5 sübstitüentine ilişkin önemli bilgiler elde etmek amacıyla seçilen COTC ve antheminon A'nın yeni hibrit analogları sentezlenmiştir. Bu nedenle çalışmada, bromofenil sübstitüenti içeren bileşikler sentezlenmiş ve bunlar daha sonra akciğer kanseri hücre dizilerine karşı antiproliferatif aktiviteleri açısından test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The glyoxalase pathway is vital for the survival of many organisms and is an important focus of research in the area of cancer. A number of antiproliferative agents have been isolated from natural sources, including COTC, antheminone A, the phorbasins and the gabosines, which share a common alpha-oxyalkylcyclohex-2-enone moiety. These compounds are believed to interfere with the glyoxalase pathway, however their precise mechanism of action still remains unknown. As a continuation of previous research this study was concerned with the synthesis of novel hybrid analogues of COTC and antheminone A, which were selected in order to gain important information regarding the ideal C5 substituent for optimum bioactivity. Compounds which contained a bromophenyl substituent were therefore synthesised which subsequently will be assayed for their antiproliferative activity towards non-small-cell lung cancer cell lines.