Renal hücreli kanserlerde multifokalitenin prognostikfaktörlerle ilişkisi
In renal cell carcinoma prognostication of multifocality relationship with factors
- Tez No: 822776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada renal hücreli kanserde multifokalite oranı ve renal hücreli kanser için prognostik faktörlerin klinik, anatomik ve histolojik özelliklerinin multifokalite ile olan ilişkileri incelenerek, endikasyonları genişlemekte olan nefron koruyucu cerrahiye uygun hasta seçiminde öne çıkan sonuçlar irdelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya Mayıs 1996-Ocak 2008 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde böbrek tümörü tanısıyla radikal nefrektomi uygulanan ve patoloji sonucu renal hücreli karsinom (RHK) olarak rapor edilen 294 hasta dahil edildi. Böbrek tümörü tanısıyla nefron koruyucu cerrahi uygulanmış veya RHK dışında rapor edilmiş patolojiye sahip olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 294 hastanın ameliyat öncesi bulguları ve ameliyat sonrası patolojileri incelendi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların 209'u (%71.1) erkek, 85'i (%28.9) kadındı. Erkek hasta grubu 24-81 yaş aralığında olup ortalama yaş 55.7±10.7, kadın hasta grubu ise 20-75 yaş aralığında olup ortalama yaş 55.1±12.4 olarak tespit edildi. Hastaların ilk başvuru şikayetleri değerlendirildiğinde, 62'sinin (%21) hematüri, 89'unun (%30) lomber ağrı, 14'ünün (%4.7) batında kitle şikayetleri mevcuttu.İnsidental olarak 129 (%43.8) hastada renal kitle tespit edildi. Tümör en büyük çapları ortalama 8.4±4.2 cm (1-28 cm) olarak tespit edildi. Tümörlerin böbrekteki lokalizasyonları 108 hastada (%37) üst 1/3, 91 hastada (%31) orta 1/3 ve 95 hastada (%32) alt 1/3 lolarak tespit edildi. Hastaların 138'inde (%47) vii sağ böbrek tutulurken 156'sında (%53) sol böbrek tutulumu tespit edildi. RHK nedeniyle radikal nefrektomi uygulanan 294 hastanın 14'ünde (%4.76) patolojik olarak multifokalite saptandı. RHK'de multifokalitenin cinsiyet, tümörün sağ veya sol böbrek kaynaklı olması, tümörün böbrekteki lokalizasyonu, tümör çapı, patolojik evre, kapsül invazyonu, lenf nodu tutulumu, metastaz varlığı, Fuhrman nükleer derecelendirmesi, tümör histolojik tipleriyle istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: .Böbreğin başka bir bölgesinden kaynaklanan nüksün oranını saptamak amacıyla araştırılan multifokalite oranı bu çalışmada % 4.76 olarak tespit edildi. Multifokalitenin bu çalışmada incelenen prognostik faktörlerle korelasyonu istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. NKC'nin medikal ve cerrahi olarak uygun görülen tüm RHK'lerde güvenli bir cerrrahi teknik olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In this study, we investigated the multifocality rate and renal clinical, anatomical and histological prognostic factors for cell carcinoma The relationship between multifocality and multifocality is analysed and its indications selection of patients suitable for expanding nephron sparing surgery prominent results were analysed. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted between May 1996 and January 2008. between Ministry of Health Okmeydanı Training and Research Hospital A patient who underwent radical nephrectomy in the Urology Clinic with a diagnosis of kidney tumour 294 patients whose pathology results were reported as renal cell carcinoma (RCC) included. Patients who underwent nephron-sparing surgery for renal tumour or patients with reported pathology other than RCC were excluded. Of the 294 patients included in the study, preoperative findings and postoperative pathologies were analysed. FINDINGS: Of the patients included in the study, 209 (71.1%) were male, 85 (28.9%) were female. The male patient group was in the age range of 24-81 years with a mean age of age was 55.7±10.7 years, female patients were between 20-75 years old and the mean age was 55.7±10.7 years. age was 55.1±12.4 years. Initial complaints of the patients 62 (21%) had haematuria and 89 (30%) had lumbar pain, 14 (4.7%) had complaints of abdominal mass. (43.8%) patients had renal mass. Tumour maximum diameters averaged 8.4±4.2 cm (1-28 cm). Tumours in the kidney localisations were upper 1/3 in 108 patients (37%), middle 1/3 in 91 patients (31%) and In 95 patients (32%), the lower 1/3 was detected. In 138 patients (47%) vii The right kidney was involved in 156 patients (53%), while the left kidney was involved in 156 patients (53%). In 14 of 294 patients who underwent radical nephrectomy for RCC (4.76%) pathological multifocality was detected. Multifocality in RCC gender, whether the tumour originates from the right or left kidney, whether the tumour is located in the kidney localisation, tumour diameter, pathological stage, capsule invasion, lymph node invasion involvement, presence of metastases, Fuhrman nuclear grading, tumour No statistically significant difference was found with histological types. CONCLUSIONS: The rate of recurrence from another part of the kidney multifocality rate, which was investigated to detect multifocality, was found to be 4.76% in this study. was found to be 4.76%. Multifocality was analysed as a prognostic factor in this study. The correlation with factors was not statistically significant. NKC is safe in all medically and surgically favourable RCCs. is a surgical technique.