Halk kütüphanelerinde hizmet kalitesinin LibQUAL+® modeliyle değerlendirilmesi: Kocaeli İl Halk Kütüphanesi örneği
Assessment of service quality in public libraries with LibQUAL+® model: The example of Kocaeli Provincial Public Library
- Tez No: 822782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bildiri, kütüphane çalışmaları alanında şimdiye kadar türünün en ünlü değerlendirme sistemi olan LibQUAL +TM'ye referansla Kocaeli halk kütüphaneleri için bir hizmet kalitesi değerlendirme indeks sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Hem nitel hem de nicel analizi kapsayan Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (FAHP), halk kütüphanesi hizmetinin kalitesini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için kullanılır. Sistem ve değerlendirme modelleri, halk kütüphanesi hizmet kalitesinin anlaşılmasını ve iyileştirilmesini teşvik etmek için dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The paper aims to constitute a service quality evaluation index system for Kocaeli public libraries with a main reference to LibQUAL +TM , so far the most renowned evaluation system of its kind in the field of library studies. The Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP), which encompasses both qualitative and quantitative analysis, is deployed to assess the quality of public library service in a comprehensive manner. The system and its evaluation models are incorporated to promote understanding and improvement of public library service quality.