Hemşirelerde iş stresi, iş aile çatışması ve depresif belirtiler: Psikolojik sermayenin rolü
Job stress, work-family conflict and depressivesymptoms in nurses: The role of psychological capital
  1. Tez No: 920391
  2. Yazar: GÜLÜMSER KALEBOYNU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerde örgütsel psikolojik sermayenin iş stresi, iş aile çatışması ve depresif belirtiler üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desende yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Gaziantep'te Şehitkamil Devlet hastanesi, 25 Aralık Devlet Hastanesi ve Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmayı kabul eden 307 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler sözlü ve yazılı onam alındıktan sonra“Kişisel Bilgi Formu, Genel İş Stresi Ölçeği, İş-Aile Çatışması Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Örgütsel Psikolojik Sermaye Ölçeği,”kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcıların İş Stres Ölçeği ortalamaları 23.59±8.32, İş-Aile Çatışması Ölçeği ortalaması 17.14±4.94, Aile-İş Çatışması Ölçeği ortalaması 12.24±4.88, Beck Depresyon Envanteri ortalaması 11.48±8.73 ve Örgütsel Psikolojik Sermaye Ölçeği ortalaması 107.28±18.61 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda hemşirelerin iş stresinin, iş-aile çatışma düzeylerinin yüksek, aile-iş çatışması düzeylerinin orta, depresif belirti düzeylerinin düşük, örgütsel psikolojik sermaye düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmada örgütsel psikolojik sermaye ile genel iş stresi, iş-aile çatışması, aile-iş çatışması ve depresif belitiler arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca yapılan doğrusal regresyon analizi sonucunda, psikolojik sermaye değişkeninin hemşirelerin iş stresindeki değişikliğin %9'unu, iş-aile çatışmasındaki değişikliğin %5'ini, aile-iş çatışmasındaki değişikliğin %9.5'ini, depresif belirti düzeyindeki değişikliğin %14.3'ünü açıkladığı belirlenmiştir. Örgütsel psikolojik sermayenin, hemşirelerin iş performansı ve genel refah durumları üzerindeki olumlu etkileri göz önüne alınarak hemşirelerin bu yapıya yönelik farkındalıklarının arttırılması, psikolojik sermayenin ölçülebilen ve geliştirilebilen bir yapıya sahip olması bağlamında hemşirelerin iş yaşamındaki stres düzeylerini azaltmaya ve iş-aile çatışmalarını etkin bir şekilde yönetme becerilerini geliştirmeye yönelik planlamalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the role of organizational psychological capital on work stress, work-family conflict and depressive symptoms in nurses. The study was conducted in a descriptive and correlational design. The population of the study consists of nurses working in Şehitkamil State Hospital, 25 Aralık State Hospital and Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital. The sample consisted of 307 nurses who agreed to participate in the study. The data were obtained by using“Personal Information Form, General Job Stress Scale, Work-Family Conflict Scale, Beck Depression Inventory and Organizational Psychological Capital Scale”after obtaining verbal and written consent. The mean scores of the participants were 23.59±8.32 on the Job Stress Scale, 17.14±4.94 on the Work-Family Conflict Scale, 12.24±4.88 on the Family-Work Conflict Scale, 11.48±8.73 on the Beck Depression Inventory and 107.28±18.61 on the Organizational Psychological Capital Scale. As a result of the study, it was observed that nurses had high levels of work stress, high levels of work-family conflict, moderate levels of family-work conflict, low levels of depressive symptoms, and high levels of organizational psychological capital. In the study, it was found that there was a significant negative relationship between organizational psychological capital and general job stress, work-family conflict, family-work conflict and depressive symptoms. In addition, as a result of the linear regression analysis, it was determined that the psychological capital variable explained 9% of the change in nurses' job stress, 5% of the change in work-family conflict, 9.5% of the change in family-work conflict, and 14.3% of the change in depressive symptom level. Considering the positive effects of organizational psychological capital on nurses' work performance and general well-being, plans should be made to increase nurses' awareness of this structure, to reduce nurses' stress levels in their work life and to improve their ability to effectively manage work-family conflicts in the context of psychological capital having a structure that can be measured and developed