Kur'ân'ın kaynağı konusunda oryantalistlerin iddialarının ilmî ve tarihî hakikatler bağlamında eleştirilmesi
Criticism of orientalist claims about the source of the Qur'an in the context of scientific and historical truths
- Tez No: 822816
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmanın ana konusu, Kur'ân'ı Kerîm'in kaynağı konusunda oryantalistlerin temel iddialarının bilimsel ve tarihsel hakikatler bağlamında eleştirilmesidir. Tezin birinci bölümünde oryantalizmin tanımı, oryantalizmin tarihçesi, oryantalizmin hedefleri, oryantalistlerin Kur'ân üzerinde durdukları en önemli konular ve bunun amacı, bilinen bazı oryantalistlere ilişkin kısa açıklamalar ortaya konulmuştur.Tezin ikinci bölümünde, Kur'ân-ı Kerîm'in kaynağının beşerî ve vahiy dışı diğer kaynaklar olduğuna yönelik görüşlerin ve iddiaların temellerini ilmî ve tarihî bakımından inceleyerek bu görüş ve iddiaların hakikâti yansıtmadığını göstermektir. Oryantalistlerin Kur'ân'ın ilahî vahye dayanmadığı yönündeki argümanları; Mekke ve Medine'de Ehl-i Kitab topluluğu, Hz. Muhammed'in Varaka b. Nevfel, Hz. Muhammedîn Bahîra ile yaptığı görüşme, Haniflik ve Sabiîlik gibi inançlar, şairlerden veya Hz. Muhammed'in içinde yaşadığı toplumun fikirlerinden etkilenmesi, şeytanın vahiy etmesi ve Hz. Muhammed'in sadece sosyal bir reformcu veya lider olduğu, Hz. Muhammed'in kendi nefsinden kaynaklandığı şeklinde özetlenebilecek yargılara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research paper aims to critically evaluate the fundamental claims made by Orientalists regarding the sources of the Qur'an in light of scientific and historical evidence. The first chapter provides an introduction to the concept of Orientalism, including its history, The most important issues that orientalists focus on the Qur'an and its purpose and offers brief explanations of notable Orientalists. In the second chapter, the research paper focuses on presenting a scientific and historical perspective to demonstrate that the views and claims suggesting human and non-revelatory sources for the Qur'an, whose divine origins are firmly established, do not reflect the truth. The arguments put forth by Orientalists to support their theories, which claim that the Qur'an did not originate from divine revelation, are based on several factors. These include the presence of the People of the Book community in Medina, the encounters between Mecca and Prophet Muhammad, such as the interaction with Bahira bin Nevfel, the beliefs of Hanifs and Sabians, the influence of poets or the prevailing ideas in the society where Prophet Muhammad lived, the alleged revelation by Satan, and the assertion that Prophet Muhammad was merely a social reformer or a leader driven by his own desires.