Teknoloji tabanlı firmaların yenilikçi iş süreçlerinin entelektüel sermayeye ve kurumsallaşmaya etkisinin devlet teşvikleri bağlamında araştırılması
A research on the impact of technology-based firms' innovative processes on intellectual capital and institutionalization within the context of government incentives
- Tez No: 822824
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu araştırma, teknoloji tabanlı firmalarda yenilikçi iş süreçlerinin kurumsallaşma ve entelektüel sermaye üzerindeki etkisini devlet teşvikleri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamına Türkiye'deki teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren teknoloji tabanlı firmalar dahil edilmiş olup veriler online anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada nicel yöntem benimsenerek elde edilen verilerin analizi ve hipotezlerin test edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma sonuçları, yenilikçi iş süreçlerinin entelektüel sermaye üzerinde ve entelektüel sermayenin kurumsallaşma üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, bilim, teknoloji ve yenilik alanında ulusal rekabet gücü elde edebilmek için devletin sağladığı destek ve teşvikler yoluyla firmaların yenilik süreçlerinin desteklendiği, entelektüel sermayelerinin güçlendiği ve kurumsallaşma düzeylerinin arttığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, akademik ve uygulama alanları için önem taşımaktadır. Akademik açıdan, bu çalışma yenilik, entelektüel sermaye ve kurumsallaşma konularında mevcut literatüre katkı sağlamaktadır. Uygulama açısından ise araştırma bulguları, teknoloji tabanlı firmaların yenilik süreçlerini, entelektüel sermayelerini ve kurumsallaşma süreçlerini geliştirmeyi hedefleyen yönetsel çıkarımlar sunmaktadır. Araştırma sonucunda, firmaların yenilikçi iş süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi, mevcut entelektüel sermayenin en iyi şekilde kullanılması, devlet destek ve teşviklerinin sunduğu avantajlardan faydalanılması yönünde öneriler mevcuttur. Bu stratejilerin benimsenmesi sonucunda teknoloji tabanlı firmaların rekabet güçleri artacak ve sürdürülebilir büyüme elde edebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of innovative processes on institutionalization and intellectual capital in technology-based firms within the context of government incentives. The study includes technology-based firms operating in technology parks in Turkey, and data is collected through online surveys. Quantitative methods are employed to analyze the collected data and test hypotheses. The research findings demonstrate that innovation processes have a significant impact on intellectual capital and that intellectual capital, in turn, influences institutionalization. Moreover, it is concluded that government incentives facilitate the support and enhancement of firms' innovation processes, strengthening their intellectual capital and increasing their level of institutionalization, ultimately enabling them to achieve national competitiveness in science, technology, and innovation. The implications of this study are relevant to both academic and practical domains. From an academic perspective, this research contributes to the existing literature on innovation, intellectual capital, and institutionalization. In terms of practical implications, the research findings offer managerial insights for technology-based firms aiming to improve their innovation processes, leverage their intellectual capital, and enhance their institutionalization. The study provides recommendations for effectively managing innovative processes, optimizing the utilization of existing intellectual capital, and capitalizing on the advantages provided by government support and incentives. By adopting these strategies, technology-based firms can enhance their competitive capabilities and achieve sustainable growth.