Fâtıma Bint Kays'ın nafaka ve Süknâ rivayeti üzerine
Fatima Bint Qais on the hadith of maintenance allowance and lodging
- Tez No: 822830
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bir konu hakkında nakledilen hadisleri doğru anlamak için, aynı konuda nakledilen hadislerin farklı tariklerini bir arada incelemek ve birlikte değerlendirmek gerekir. Hz.Peygamber'in hadislerini ve sünnetini aslına uygun olarak tespit etmek adına, nakledilen rivayetin sened yönüyle sahih olmasının yanı sıra metninin de analiz edilmesi son derece mühimdir. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızda, hanım sahabiler arasında nafaka ve süknâ konusunda kendisine verilen hüküm ile tanınan ve birtakım tartışmalara konu olan Fâtıma bint Kays'ın (ö. 54/674) hayatı ve ilmi şahsiyetine yer verildikten sonra, nafaka ve süknâ rivayeti birkaç yönden ele alınmıştır. Fâtıma bint Kays'ın nafaka ve süknâ hakkındaki rivayetlerinin sahih ve güvenilir kaynaklarda yer alması ve üzerine farklı değerlendirmelerin yapılması bizi bu çalışmaya sevk etmiştir. İlgili rivayetin farklı tariklerine yer verilerek, sahabe ve mezhep imamlarının konu hakkındaki değerlendirmelerine yer verilmiştir. Çalışma konusu olarak belirlediğimiz rivayetin ve etrafında dönen tartışmaların nafaka ve süknâ hakkı üzerine olması dolayısıyla güncel bir mesele olan süresiz nafaka uygulaması incelenmiş ve bu konuya dair bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is vital look over and weigh the various tariqs of the hadiths transmitted on the same subject in order to vorrectly interpret the hadiths transmitted on that subject. Analyzing the text as well as the veracity of the narrative relayed is crucial for establishing the hadiths and sunnah of the Prophet in accordance with their uniqueness. The life and scientific personality of Fatima bint Qays were included among the female companions in this study. The narration maintenance allowance and lodging will then be discussed in various ways. Fatima bint Qays came to the forefront with the judgment rendered on the subject of maintenance allowance and lodging and she was the subject of some issues. We conducted this analysis as a result of the fact that Fatima bint Qays's account of maintenance allowance and lodging is found in reputable, authentic sources and that it has been subject to many interpretations. Additionally, the companions' and the imams of the sect opinions on the topic are included, along with the various tariqs of the associated hadith. The practice of indefinite maintenance allowance, which is a current problem, has been explored, and remedies on this problem have been offered, as the rumor that we have selected to be the topic of the research and the arguments around it are on the right of maintenance allowance and lodging.