Ortaokul öğrencilerinde okul terk riskinin incelenmesi
Investing of school dropout among middle school students
  1. Tez No: 822837
  2. Yazar: DUYGU ŞEYMA AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI İSMAİL ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada ortaokul kademesinde yer alan ve okul terk riski taşıyan öğrencilerin kapsamlı olarak ele alınması ve okul terk risklerinin öğrencilerin görüşlerine göre tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma nicel yöntem ile sürdürülmüş olan bir araştırmadır. Bu nedenle araştırmanın örneklemi nicel verilerin toplandığı araştırma grubundan oluşmaktadır. Bu kapsamda 5., 6., 7. ve 8. sınıf ortaokul öğrencilerinin okul terk riski puanları için nicel veriler toplanmıştır. Araştırmanın hedef evrenini tüm illerdeki ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın ulaşılabilir evrenini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan Mersin ili merkez ilçelerdeki (Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir) 2022-23 eğitim öğretim yılında kamu ortaokullarında öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler incelendiğinde, öğrencilerin görüşlerine göre okul terk riskinin ölçeğin genelinde ve tüm alt boyutlarında ortalamanın üzerinde yaşandığı tespit edilmiştir. Ayrıca, okul terk riski cinsiyet, ailede başka çalışan kişi, ev durumu, öğrencinin odası, sessiz ortam, özel ders, internet ve dijital cihaz değişkeni, sınıf düzeyi, okulu, kardeş sayısı, kaçıncı kardeş olduğu, not ortalaması, devamsızlık gün sayısı ve ailenin aylık geliri göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to comprehensively address the students at the middle school level who are at risk of dropping out and determine the school dropout risks based on their perspectives. The research employed a quantitative method, and the sample consisted of students from the 5th, 6th, 7th, and 8th grades in middle schools, from whom quantitative data were collected. The target universe of the research comprised all middle school students across different provinces. The accessible universe in the central districts (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, and Yenişehir) of Mersin province during the 2022-23 academic year, selected using simple random sampling method. Upon examining the data obtained from the research, it was determined that the students' perspectives indicated an above- average level of school dropout risk across all dimensions of the scale. Additionally, school dropout risk showed significant differences based on variables such as gender, the presence of other working individuals in the family, household conditions, student's room, quiet environment, private tutoring, internet and digital usage, grade level, school, number of siblings, birth order, grade point average, number of absentee days, and the monthly income of the family.