Muhammed B. Advân en-Nablûsï'nin 'Innallahe ve Melâiketehû Yusallûne Alennebiyyi âyetinin tefsiri' adlı el yazmasının tahkiki
تفسير آية ﴿إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ﴾ للشيخ محمد بن عدوان النابلسي كان حيَّاً سنة (1144ه)دراسةً وتحقيقاً
- Tez No: 822836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Kutaiba FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde Şeyh Muhammed b. Advân en-Nablûsî'nin Allah ve meleklerin Hz. Peygamber'e salât ettiklerini ifade eden Ahzâb suresinin 53. ayetinin tefsirine dair eserinin tahkik ve analizi yapılmıştır.“Allah ve Melekleri Hz. Peygamber'e Salât Ederler”isimli eserde âyet eşsiz bir üslupla ele alınmış, konu ayetin kelime ve manalarıyla ilgili on başlığa ayrılmıştır. Âyet tefsir edilirken fıkıh, hadis, lügat ve daha birçok ilimden istifade edilmiştir. Araştırmada müellifin el yazısı ile yazılmış olan Hasan Efendi kütüphanesindeki nüsha (nr. 100) esas alınmıştır. Müellifin şahsi ve ilmi hayatı, yaşadığı dönemin önemli hadiseleri ve dönemin önemli alimleri hakkında bilgi verirken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Metnin yazılması, Arapça kaidelerine göre harekelenmesi, geçen ayetlerin sure ve ayet numarasının verilmesi, hadislerin tahrîcinin yapılması, eserde geçen nakillerin asli kaynaklardaki yerlerinin gösterilmesi ve şiirlerin harekelenip, geçtiği kaynakların tespitinde talik ve tahkik yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Ayetin tefsiriyle ilgili Nablûsî'nin eserinin ilmi kıymeti, dönemin kültürü ve tefsirlerde o dönemde çokça kullanılan metodu yansıtması kaynaklıdır. Eserde lügat, irab, fıkıh ve usüle dair önemli meseleler ele alınmıştır. Bu durum biyografi eserlerinde fazlaca geçmese de müellifin ilmi şahsiyetini ortaya koymaktadır. Ayete dair yapmış olduğu tefsir, müellifin şer'î ilimlere dair kültürünün genişliğine delalet etmektedir. Bunun yanında tasavvufa dair konularda mutedil görüşleri tercih etmiştir. Hadisleri harekelemiş, sıhhat ve zafiyetine değinmiştir. Mutasavvıfların hurûfî yorumlarının çoğunu reddetmiş, bazılarını ise düzeltmiştir. Bu durumda onun ilmi birikimi ve fikri bağımsızlığına delalet etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is directed to the study and investigation of the book of Sheikh Muhammad bin Adwan Al-Nabulsi (he was alive in 1144 AH), in which he dealt with the interpretation of the verse No. (53) from Surat Al-Ahzab, which is mentioned in the blessings of God and His angels to the Prophet, PBUH, and he named it: "Interpretation on a verse (ayah) ﴿إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ﴾ Where the book dealt with the interpretation of the verse with a unique approach, and excelled in dividing it into ten requirements that fulfilled most of the vocabulary and meanings of the verse, with the help of different sciences such as: jurisprudence and its origins, hadith and language with all its sciences. The study dealt with a unique copy of the book in the author's handwriting, which is the copy of the Hassan Hosni Library in Turkey (preserved No. 100). The study also followed the historical descriptive approach when researching the author's biography, reviewing the features of the era in which he lived, the events that took place in it, and the most prominent scientific figures. Which led the scientific life at the time, and the study followed the method of investigation and commentary in the investigated section, by copying the text and adjusting it according to modern spelling rules, extracting Quranic verses and hadiths of the Prophet, attributing texts and sayings to their sources, extracting poetic verses and adjusting their texts. The study concluded with results, the most important of which are: the scientific value of Nabulsi's book in the chapter on the interpretation of the verses, as it reflected the reality of the prevailing culture at the time of the author, and the prevailing approach in interpretation. It contains the scholarly personality of the author, although he is not mentioned in biographies, but what he wrote in explaining the verse of prayer upon the Prophet, PBUH, indicates that he has extensive knowledge in many legal sciences, in addition to his mystical references that indicate his moderation, as he controlled the hadiths He commented on it whether it is valid or weak. He rejected many of the Sufis' opinions on the interpretation of Muqattaʿat Letters, and corrected some of them, and this indicates his ability and intellectual independence.