Çağrı merkezi çalışanlarının motivasyon, performans ve iş-yaşam dengesi ilişkileri üzerine bir araştırma
A research on motivation, performance and work-life balance relationships of call center employees
  1. Tez No: 822844
  2. Yazar: AYLİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsan diğer canlılardan farklı olarak duyguları ve hisleri olan bir varlıktır. İnsanların örgüt içerisinde bir makine gibi görülmesi durumu günümüz dünyasında pek mümkün değildir. Çalışan personelden daha fazla verimlilik elde edilmek isteniyorsa personelin duygu, düşünce, istek ve hislerinin olduğunu kabul edilmelidir. Örgüt içerisinde çalışan yüksek ücrete sahip bir personelin kötü çalışma koşullarına sahip olması onun yeterince motive olmamasına neden olacaktır. Herkesi aynı derece motive eden bir faktör yoktur. Bir çalışan için ücret en önemli motivasyon kavramı iken başka bir çalışan uygun çalışma koşullarına önem vermektedir. Motivasyon, herhangi bir iç etken ile birlikte dış etkenin de önemli olduğu bir kavramdır. İnsanların zamanlarının çoğunu iş yerinde geçirmeleri, iş ile özel hayatın teknolojik gelişmelerle birlikte iç içe geçmesi çalışanların iş dengesi ile özel hayat dengesini kurmalarını zorlaştırmaktadır. Bu durum çalışanların performansları ile birlikte motivasyon, etkililik ve verimlilik, işten kaytarma, işe devamsızlık gibi önemli faktörleri etkilemekte ve bu nedenle örgüt içerisinde üzerinde durulması gereken önemli bir konu olmaktadır. Bu çalışmada çalışanların performans, motivasyon ve iş yaşam dengesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. İş-yaşam dengesi çalışanların iş yerinde yoğun çalışması ve iş ile özel hayatın dengesini kuramaması sonucu üzerinde oldukça çalışılan bir konu olmaya ve sadece çalışanlar için değil örgütler için de giderek önemli bir hale gelmektedir. Çalışanların başarılı olması ise çalışmış oldukları iş yerinden memnun olmalarına ve işte yeterince motive olmalarına bağlıdır. Çalışmanın sonuçlarına göre motivasyon, performans ve iş-yaşam dengesi ilişkileri incelendiğinde erkek çalışanların kadın çalışanlara göre motivasyonları daha yüksektir. Ayrıca medeni durumun motivasyon üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Araştırma sonuçlarına göre evli çalışanlar işlerine daha motivedir. İş-yaşam dengesi incelendiğinde ise; kadınların erkeklere göre daha olumsuz iş-yaşam dengesine sahip olduğu görülmektedir. Performans ilişkileri incelendiğinde ise gelir düzeyi ile performans arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre gelir düzeyi arttıkça performans ve motivasyon artmaktadır. Motivasyon ve iş-yaşam dengesi arasında, negatif anlamlı, motivasyon ve yaşamın işe olumsuz etkisi arasında negatif anlamlı, motivasyon ve işin yaşama olumsuz etkisi arasında negatif anlamlı ilişki vardır. Motivasyonu ile işin yaşama olumlu etkisi arasında pozitif, motivasyon ve yaşamın işe olumlu etkisi arasında pozitif, anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Unlike other living things, human beings are creatures of emotions and feelings. It is not possible for people to be seen as a machine in the organization in today's world. If it is desired to obtain more efficiency from the working personnel, it should be accepted that the personnel have feelings, thoughts, wishes and feelings. Having bad working conditions of a highly paid staff member working in the organization will cause him or her not to be motivated enough. There is no one factor that motivates everyone equally. While the wage is the most important motivation concept for an employee, another employee gives importance to suitable working conditions. Motivation is a concept in which an external factor is important along with any internal factor. The fact that people spend most of their time at work, and the intertwining of work and private life with technological developments makes it difficult for employees to establish a work balance and private life balance. This situation affects the performance of the employees as well as important factors such as motivation, effectiveness and productivity, slacking, absenteeism from work, and therefore it is an important issue that needs to be emphasized within the organization. In this study, the relationship between employees' performance, motivation and work-life balance was investigated. Work-life balance is becoming a highly studied subject and increasingly important not only for employees but also for organizations as a result of employees' hard work at the workplace and their inability to balance work and private life. The success of the employees depends on their satisfaction with their workplace and their motivation at work. According to the results of the study, when the Motivation, Performance and Work-Life Balance Relationships of the Employees are examined, the motivation of male employees is higher than female employees. In addition, marital status has a significant effect on motivation. According to the results of the research, married employees are more motivated to their work. When the work-life balance is examined; It is seen that women have a more negative work-life balance than men. When performance relations are examined, there are significant differences between income level and performance. According to the results of the research, as the income level increases, performance and motivation increase. There is a negative significant relationship between motivation and work-life balance, a negative significant relationship between motivation and the negative impact of life on work, and a negative significant relationship between motivation and the negative impact of work on life. There is a positive and significant relationship between motivation and the positive effect of work on life, and a positive and significant relationship between motivation and the positive impact of life on work.