The effect of digital environment on interaction in design education
Dijital ortamın tasarım eğitiminde etkileşime etkisi
  1. Tez No: 822864
  2. Yazar: ÖZGE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ERANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Education and Training, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde geleneksel eğitim teknikleri, dijitalleşmenin yanı sıra ulusal ve uluslararası gelişmeler nedeniyle dönüşmekte ve değişmektedir. Covid-19 (SARS-CoV-2) pandemisi ile kurumsal uygulama tabanlı tasarım eğitimi de online ortama geçmek zorunda kalmıştır. Öğrencilerin işbirlikçi hareket etmelerine, katılımcı bir süreç izlemelerine olanak sağlayan fiziksel mekanların, çevrimiçi eğitim platformları ile değiştirilmesine ihtiyaç duyulmakta ve bu nedenle tasarım stüdyolarında verilen etkileşim odaklı eğitim dönüştürülmektedir. Tasarım eğitiminin çevrimiçi stüdyo ortamlarında yürütülmesi, sosyal etkileşimin dönüşümüne neden olmuş, eğitimle ilgili birçok konuyu etkilemiş ve öğrencilerin etkileşim biçimlerini değiştirmiştir. Bu çalışmada, çevrimiçi ortamın, tasarım eğitimindeki etkileri ve sonuçları incelenirken, dijital platformlar olan öğrenme yönetim sistemlerinin (ÖYS) arayüzlerinin (seçilen üniversiteler tarafından kullanılan“Sakai”ve“Blackboard”arayüzleri) öğrencilerle olan etkileşimi değerlendirilir. Öğrenci-arayüz etkileşimi altında, eğitimde geçerli olan etkileşim türleri (öğrenci-eğitmen, öğrenci-öğrenci ve öğrenci-içerik) araştırılır. Çalışma, her ikisi de İzmir'de tasarım eğitimi veren seçilmiş üniversitelerin çeşitli tasarım bölümlerindeki hedef öğrenci gruplarıyla yürütülen odak grup görüşmelerini ve çevrimiçi anketleri içermektedir. Odak grup görüşmeleri ve anketlerin değerlendirme analizinde, tasarım eğitiminde etkileşimin rolü, öğrencilerin bakış açıları bir araya getirilerek tartışılır ve çeşitli arayüzlerin birbirinden nasıl farklılaştığı ve etkileşimlerde öğrencilere ne tür memnuniyet düzeyleri sağladığı derinlemesine analiz edilir ve sonuçlandırılır. Çalışma ayrıca çevrimiçi eğitim platformlarının yanı sıra katılım için kullanılması tercih edilen diğer platformların etki faktörünü de vurgulamaktadır. Bu nedenle çalışma, güncel öğrenci düşünce ve önerilerine yer vererek, tasarım eğitiminde gelecekteki kullanıcı odaklı dijital tasarımların ve çevrimiçi koşulların geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu araştırma kapsamında öğrenme yönetim sistemi arayüz önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional education techniques are shifting and changing today because of national and international advances, as well as digitization. With the Covid-19 (SARS-CoV-2) pandemic, institutional application-based design education has also had to transition to the online environment. Physical environments, which allow students to act collaboratively, follow a participatory process, are needed to be changed with the online education platforms. Therefore, the interaction-oriented education, provided in design studios, is transformed. Conducting design education in online studio environments caused a transformation of social interaction, affected many issues related to education, and changed the way students interact. In this study, while the effects and results of the online environment in design education are investigated, the interaction between the students and the interfaces of learning management systems (LMS) which collaborates with digital platforms (“Sakai”and“Blackboard”interfaces used by the selected universities) is evaluated. Under the student-interface interaction, the sorts of valid interactions in education (student-instructor, student-student, and student-content) are investigated. The study involves focus group interviews, online surveys, both conducted with target student groups of varied design departments in selected universities that provide design education in Izmir. In the evaluation analysis of the interview and questionnaires, the role of interaction in design education is discussed by gathering the perspectives of students as if and how the various interfaces differ from each other and what kinds of satisfaction levels they provide students in interactions are deeply analyzed and concluded. The study also highlights the impact factor of other extra platforms which are preferred to be used for engagement besides online education platforms. Therefore, the study contributes to developing future user-oriented digital designs and online conditions in design education by incorporating current student thoughts and suggestions. Within the scope of this research, a learning management system interface proposal is presented.