Dijital oyun tabanlı öğrenme uygulamalarının sosyal bilgiler dersinde kullanımının öğrencilerin problem çözme becerilerine ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of the use of digital game-based learning applications in social studies course on students' problem-solving skills and their attitudes toward the course
- Tez No: 972255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dijital oyunlar, yalnızca eğlence aracı olmanın ötesine geçerek eğitim süreçlerinde etkileşim, motivasyon ve anlamlı öğrenme fırsatları sunan güçlü araçlar hâline gelmiştir. Özellikle yapılandırmacı öğrenme kuramıyla örtüşen oyun tabanlı öğrenme yaklaşımı, öğrencilerin bilgiyi deneyimleyerek öğrenmelerine imkân tanımaktadır. Bu bağlamda dijital oyun tabanlı öğrenme, öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişimlerini destekleyen, 21. yüzyıl becerileriyle uyumlu bir öğrenme stratejisi olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, dijital oyun tabanlı öğrenmenin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desenle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Uşak ilinde bulunan Atatürk Ortaokulu'nda öğrenim gören 72 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler, rastgele atama yöntemiyle 36 kişilik deney ve 36 kişilik kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Veri toplama aracı olarak problem çözme becerisi ölçeği ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Uygulama süreci bir ay boyunca gerçekleştirilmiş ve deney grubuna dijital oyun tabanlı öğrenme yöntemi ile Minecraft Education oyun ortamında yapılandırılmış dersler uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise dersler Programda öngörüldüğü şekilde işlenmiştir. Elde edilen veriler uygun görülen bir istatistik programı ile analiz edilmiş, grup içi ve gruplar arası farkların belirlenmesinde bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, dijital oyun tabanlı öğrenmenin deney grubundaki öğrencilerin hem problem çözme becerilerini hem de sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarını anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Bu sonuçlar, dijital oyun tabanlı öğrenmenin öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişimlerine katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital games have gone beyond being merely entertainment tools and have become powerful instruments that provide interaction, motivation, and meaningful learning opportunities in educational processes. Especially, the game-based learning approach, which overlaps with the constructivist learning theory, enables students to learn knowledge through experience. In this context, digital game-based learning stands out as a learning strategy that supports students' cognitive and affective development and is compatible with 21st-century skills. The aim of this study is to examine the effect of digital game-based learning on seventh-grade middle school students' problem-solving skills and their attitudes toward the social studies course. The study was conducted using a pre-test post-test control group experimental design. The study group consisted of 72 students studying at Atatürk Middle School in Uşak, Türkiye. The students were randomly assigned as an experimental group of 36 and a control group of 36. As data collection tools, a problem-solving skills scale and an attitude scale toward the social studies course were used. The implementation process was carried out for one month, and structured lessons were applied to the experimental group in a Minecraft Education game environment with the digital game-based learning method. In the control group, the lessons were conducted as prescribed in the program. The data obtained were analyzed with appropriate statistical software, and an independent samples t-test was used to determine the differences within and between groups. The analysis results showed that digital game-based learning significantly increased both the problem-solving skills and the attitudes toward the social studies course of the students in the experimental group. These results reveal that digital game-based learning can contribute to the cognitive and affective development of students.