Dijital güvenlik eğitimine ilişkin geliştirilen etkileşimli eğitsel video tasarımının öğrencilerin akademik başarısına ve dijital güvenlik öz yeterlik algısına etkisi
The effect of interactive educational video design developed for digital security education on students' academic achievement and digital security self-efficacy perception
- Tez No: 894283
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TAHSİN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital güvenlik eğitimine ilişkin geliştirilen etkileşimli eğitsel videoların öğrencilerin akademik başarısına ve dijital güvenlik öz yeterlik algısına etkisini incelemektir. Araştırmanın deneysel uygulama sürecinde ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenini Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi dijital güvenlik kazanımları kapsamında geliştirilen etkileşimli eğitsel videolar, bağımlı değişkenini ise dijital güvenlik öz yeterlik algısı ile akademik başarı puanı oluşturmaktadır. Araştırma 2023-2024 yılı güz döneminde Ankara ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi bir ortaokulda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi alan 6. sınıf öğrencileri ile 6 hafta boyunca gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, uygun elverişli seçkisiz olmayan örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Bu grup, toplamda 54 öğrenciden oluşmaktadır; bu öğrencilerin 28'i deney grubuna aitken, 26'sı kontrol grubuna dahildir. Deney grubu öğrencilerine içerisinde çoktan seçmeli, doğru yanlış ve boşluk doldurma türlerinde soruların bulunduğu etkileşimli eğitsel videolar, kontrol grubu öğrencilerine ise içerisinde etkileşim unsurları bulunmayan eğitsel videolar bir Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinde sunulmuştur. Araştırmada akademik başarı testi ve dijital güvenlik öz yeterlik envanteri ön test-son test veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, çevrim içi öğrenme ortamında etkileşimli eğitsel video aracılığıyla eğitim alan deney grubu öğrencileri ile içerisinde etkileşim unsurları bulunmayan eğitsel video aracılığıyla eğitim alan kontrol grubu öğrencileri arasında akademik başarı açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak, etkileşimli eğitsel videoyu izleyen deney grubu öğrencilerinin akademik başarı testi puan ortalamalarının kontrol grubunda bulunan öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Dijital güvenlik öz yeterlik algısı açısından ise, her iki grupta da artış gözlemlenmiş olmasına rağmen, bu artışın gruplar arasında anlamlı bir farklılığa yol açmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, etkileşimli eğitsel videoların akademik başarıyı artırabileceğini ve dijital güvenlik öz yeterlik algısını güçlendirebileceğine işaret etmektedir. Bu araştırma sınırlılıkları gereği sınıf ortamında uygulanmış çevrim içi öğrenme ortamına taşınamamıştır. Araştırmanın çevrim içi öğrenme ortamına taşınarak sınıf içi ortamla sınırlandırılmadan uygulanması önerilmektedir. Bu sayede çevrim içi öğrenme ortamının sağlayacağı avantajlardan yararlanılarak öğrenme etkililiğinin artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of interactive educational videos developed for digital security education on students' academic achievement and digital security self-efficacy perception. In the experimental application process of the research, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The independent variable of the study was the interactive educational videos developed within the scope of the digital security outcomes of the Information Technologies and Software course, and the dependent variable was the digital security self-efficacy perception and academic achievement score. The research was conducted for 6 weeks in the fall semester of 2023-2024 with 6th grade students taking Information Technologies and Software Course in an official secondary school affiliated to the Ministry of National Education in Ankara province. The study group of the research was determined by convenient non-random sampling method. This group consisted of 54 students in total; 28 of these students belonged to the experimental group and 26 to the control group. The experimental group students were presented with interactive educational videos containing multiple-choice, true-false and fill-in-the-blank questions, while the control group students were presented with educational videos without any interaction elements on a Learning Management System (LMS). In the study, academic achievement test and digital security self-efficacy inventory were used as pre-test and post-test data collection tools. According to the results of the study, no significant difference was found in terms of academic achievement between the experimental group students who received education through interactive educational video in online learning environment and the control group students who received education through educational video without interaction elements. However, it was observed that the average academic achievement test scores of the experimental group students who watched the interactive educational video were higher than the students in the control group. In terms of digital security self-efficacy perception, although an increase was observed in both groups, this increase did not lead to a significant difference between the groups. These results indicate that interactive educational videos can increase academic achievement and strengthen digital security self-efficacy perception. Due to the limitations of this research, it was applied in the classroom environment and could not be transferred to the online learning environment. It is recommended that the research be carried to the online learning environment and applied without limiting it to the classroom environment. In this way, it is thought that learning effectiveness will increase by utilizing the advantages provided by the online learning environment.