Karşılanabilir konut olgusuna kavramsal ve ampirik yaklaşım: İstanbul örneği
A conceptual and empirical approach to the case of affordable rental housing: The case of Istanbul
- Tez No: 822876
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİBE AYDAN SAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kentlerde nüfus yoğunluğunun artması ve kentleşmenin etkisiyle yaşam maliyetleri artmaktadır ve konut maliyetleri yaşam maliyetlerinin önemli bir payını oluşturmaktadır. Temel bir ihtiyaç olan konut hem uzun ömürlü bir tüketim malı hem de yatırım aracıdır. Konuta yönelik bakış açılarındaki farklılaşmaların bir sonucu olarak kentlerde konuta erişim bir problem ve hatta kriz halini almaktadır. Bu durum karşılanabilir konut konusunu gündeme getirmektedir. Karşılanabilir konutun bir ölçütü olarak gelirin konut giderlerinden arta kalan miktarıyla hanehalklarının temel yaşam maliyetlerini karşılayabiliyor olması gerekmektedir. Ekonomik krizler, salgınlar, doğal afetler, arz-talep dengesi/dengesizliği gibi faktörler kira bedellerinde artışlara sebep olmaktadır ve bu durumun bir sonucu olarak karşılanabilir kiralık konuta erişimde yaşanan problemler artmaktadır. Konut ülkemizde hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek paya sahiptir. Konut satın alması mümkün olmayan hanehalklarının kiralık konuta yönelmesi kira bedellerini arttırmaktadır. Bu noktadan hareketle bu tez çalışmasının amacı konut hareketliliğinin en fazla olduğu kent olan İstanbul'da asgari ücrete tabi hanehalkları için karşılanabilir kiralık konutların ve yakın çevresinin niteliklerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
With the increase in population density and urbanization in cities, the cost of living is increasing and housing costs constitute a significant share of living costs., As a basic need, housing is both a long-lasting consumption good and an investment instrument. As a result of the differences in perspectives towards housing, access to housing in cities is becoming a problem and even a crisis. This raises the issue of affordable housing. As a measure of affordable housing, households should be able to cover basic living costs with the amount of income left over from housing expenses. Factors such as economic crises, pandemics, natural disasters, supply-demand imbalances lead to increases in rental prices, and as a result, problems in accessing affordable rental housing increase. Housing has the highest share in household consumption expenditures in Türkiye. Households that cannot afford to buy housing tend to rent housing, which increases the rental costs. From this point of view, the aim of this thesis study is to examine the characteristics of affordable rental housing and its immediate surroundings for households earning minimum wage in Istanbul, the city with the highest housing mobility.