Çocukluk çağı üriner sistem taş hastalığının tanı- takip ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diagnosis, follow-up and treatment results of childhood urinary system stone disease
- Tez No: 822898
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUĞRUL TİRYAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş: Üriner sistem taşları çocuklarda değişen çevre, diyet ve genetik faktörler bağlı olarak farklı prevelansta görülür. Taş olgularının %2-3'ü (bazı bölgelerde %10) çocuk olgulardır. Dünya nüfusunun %4-15'i üriner sistem taş hastalığından etkilenmektedir. Bu çalışma ile üriner sistem taş olguları etiyoloji, demografik verileri, tedavi endikasyonları, tedavi sonuçları, ve komplikasyonlar açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Metod: Ocak 2009- Aralık 2013 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Nefrolojisi kliniklerine başvuran 505 hasta retrospektif değerlendirildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS(Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20 paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler, sürekli değişkenler için ortalama ± standart sapma veya ortanca (minimum-maksimum) olarak, kategorik değişkenler ise olgu sayısı ve (%) olarak gösterildi. Sürekli değişkenlerin dağılımın normale yakın olup olmadığı Shapiro Wilk testiyle araştırıldı ve karşılaştırmak için Student t testi kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction:Children with urinary tract stones occur in different prevalence depending on changing environment, diet, genetic factors. %2-3 (10% in some areas) of the stone cases are pediatric patients. 4-15% of the world population is affected by urinary stone disease. It has been aimed with this study that urinary stone patients are evaluted in terms of etiology, demographic data, treatment indications, treatment results and complications. Method: : 505 patients who have been diagnosed urinary stone disease and applied to Pediatric Surgery and Nephrology Department of Ankara Children Health and Disease Hematology Onchology Education and Research Hospital of Turkish Republic Ministry of Health were retrospectively evaluated between the January 2009- December 2013. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20 software package has been used for the statistical analysis, when evaluating the results obtained in this study. Descriptive statistics , continuous variables have been presented as mean +/- standard deviations or median (minimum-maksimum) and case number and percentage (%) for categorical variables. The distribution of continuous variables was investigated by the Shapiro-Wilk test whether near-normal and Student t test was used to compare. Results at 95% confidence interval and the p 0.05).