Entre la démocratie et la tutelle :L'intervention militaire de 1960 en Turquie
Demokrasi ile vesayet arasinda: Türkiye'de 1960 askeri müdahalesi
- Tez No: 822908
 - Danışmanlar: PROF. DR. JEAN MARIE DEMALDENT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2002
 - Dil: Fransızca
 - Üniversite: Universite Paris Nanterre
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çok partili rejime geçildiğinden bu yana Türkiye beş kez askeri müdahale ile karşı karşıya kaldı. Günümüze kadar uzanan yeni kurumların ve sistemde yapıların entegrasyonu açısından dönüm noktası olduğunu düşündüğümüz 27 Mayıs askeri müdahalesi üzerine çalıştık. Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak müteakip darbelere bir örnek teşkil ederken 1961 Anayasası ile 1924 Anayasası ile oluşturulmuş devlet mekanizmasını tamamen değiştirerek siyasi gücün kullanımını yeni kritere bağımlı kılmıştır. Asıl sorumuz bir yanda demokratik ve ilerici eğilimi vurgulayan diğer yanda siyasi yaşam ve toplum üzerindeki askeri denetimi güçlendirmek eylemlerinin bir parçası olan bu askeri müdahalenin dinamiklerini bulmaktır. Bu paradoksu yaratan koşullar nelerdir? Askeri gözetim altında demokrasiye sahip olmak mümkün mü? Çoğulcu demokrasiyi çerçeveleyebilir miyiz? Bu soruları cevaplamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the multi-party regime, Turkey has faced five military intervention. Among the latter, we have endeavored to study the military intervention of May 27. Indeed, it seems to us that it represents a turning point in the history of Turkey whose repercussions in the integration of new institutions and structures in the system reach up to the present day. Moreover, while constituting an example to subsequent coups d'etat as the first in republican history, it established a new state order with its Constitution of 1961 by completely transforming the mechanism of the State formed by the Constitution of 1924 and by ensuring that the use of political power is dependent on the new criteria. Our main question is to find the dynamics of this intervention military which highlight on the one hand the democratic and progressive vocation, and on the other part of its actions with a view to strengthening military supervision over political life and society. What are the conditions that create this paradox? Is it possible to have a democracy under military surveillance? Can we frame pluralist democracy? We will try to answer these questions.