Matematik dersinde kullanılan otantik öğrenme etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve muhakeme becerilerine etkisi
The effect of authentic learning activities on students' academic achievement and reasoning skills in secondary school mathematics
  1. Tez No: 822931
  2. Yazar: ESRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul matematik dersinde kullanılan otantik öğrenme yaklaşımına dayalı etkinliklerin, öğrencilerin akademik başarılarına ve muhakeme becerilerine etkisini belirlemektir. Araştırma matematik dersi 6. sınıf 1. dönemde yer alan Tam Sayılar, Kesirler ve Ondalık Kesirler ünitelerinin kazanımlarını kapsamaktadır. Araştırmanın uygulaması 2022-2023 eğitim yılı birinci döneminde Konya ilinin Selçuklu ilçesindeki bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının uygulandığı kontrol ve deney grupları 6. sınıfta öğrenim gören sırasıyla 33 ve 26 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma güz döneminde dokuz hafta uygulanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden, yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri,“Akademik Başarı Testi”ve“Muhakeme Beceri Testi”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde t- testi istatistiklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda matematik dersinde kullanılan otantik öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarını ve muhakeme becerilerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the effect of activities based on authentic learning approach used in secondary school mathematics course on students' academic achievement and reasoning skills. The research covers the achievements of the units of Integers, Fractions and Decimal Fractions in the fall semester of 6th grade of the mathematics course. The research covers the achievements of the units of Integers, Fractions and Decimal Fractions in the 6th grade Fall semester of the mathematics course. The application of the research was carried out in a public school in Selçuklu district of Konya province in the fall semester of the 2022-2023 academic year. The control and experimental groups, to which the thesis study was applied, consisted of 33 and 26 6th grade students, respectively. The research was carried out for nine weeks in the fall semester. Quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The data of the research were collected with the“Academic Achievement Test”and“The Reasoning Skill Test”. T-test statistics were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was seen that the authentic learning activities used in the mathematics course positively affected the academic achievement and reasoning skills of the students.