Özel eğitim öğrencilerine rehberlik araştırma merkezlerinde belirlenen amaçların okullarda hazırlanan bireyselleştirilmiş eğitim programları ile uyumunun incelenmesi
Investigation of the compliance of the individualized education program prepared in schools with the objectives determined in the special education choices guidance research centers
  1. Tez No: 822939
  2. Yazar: SEHER BÜYÜKSOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı; özel eğitim öğrencilerine, rehberlik araştırma merkezlerinde belirlenen amaçların, okullarda hazırlanan bireyselleştirilmiş eğitim programları ile uyumunun incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden açıklayıcı durum çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Konya'nın Karatay, Selçuklu ve Meram ilçelerindeki; özel eğitim uygulama okulları I. ve II. Kademede özel eğitim öğretmeni olarak görev yapan sekiz özel eğitim öğretmeni, rehberlik ve araştırma merkezlerinde (RAM) görev yapan sekiz özel eğitim öğretmeni ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan sekiz özel eğitim öğretmeni oluşturmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda; önceki yıllara göre daha az sorun yaşanmasına rağmen RAM'larda yapılan değerlendirmelerde öz bakım becerileri alanında bireyin performansından ziyade ailenin verdiği bilgiler ve görüşleri ışığında kazanım belirlendiği, bu alandaki bazı kazanımların RAM ortamında ve sınırlı sürede gözlenip değerlendirilmesinin mümkün olmadığı yine öz bakım becerilerine ait kazanımların eğitim ortamlarında çalışılmasının biraz zor olduğu, evde çalışılmasının gerektiği, ailelere bu konuda eğitim verilmesi gerektiği ve bazılarının çalışabileceği uygun ortam olmadığı günlük yaşam becerileri alanının RAM'larda var olan modüllerin dışında da kazanımlar kapsadığı, RAM'larda verilen kazanımların modülde yer alan kazanımlar olmak zorunda olduğu sosyal beceriler alanında son 2 yılda MEBBİS-RAM modül sisteminde yapılan güncellemeyle kazanımların daha uyumlu hale geldiği ama bu alan için modül sisteminin yetersiz kaldığı, iletişim becerileri alanında kazanımların gözlemlenebilir olduğu, öğrencinin RAM'da süreden dolayı yeterli performans sergileyemediği, akademik beceriler alanında öğrenciye özgü program oluşturulmadığı, ailelerin beklentileri doğrultusunda somut becerilerin daha ön planda tutulduğu, çocuğa özgü program gelmediği, RAM'larda yer alan modül sistemiyle ilgili literatürün eksik ya da yetersiz olduğu ve resmi özel eğitim okullarında görev yapan öğretmenlerin bu amaçlarla ilgili bilgi sahibi olmadıkları, her eğitim ortamının fiziki şartlarının aynı olmadığı, günlük yaşam becerinin okullarda en güç uygulanabilecek modüllerden birisi olduğu, bir çoğunda uygun ortam olmadığı, sosyal beceriler anlamında ortamdaki diğer öğrencilerin seviyelerinden dolayı uygulamanın zorlaştığı, eğitim ortamının zenginleştirilmesi gerektiği ve akademik beceriler alanında modüldeki kazanımların çok ayrıntılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to examine the compatibility of the objectives determined in the guidance research centers with the individualized education programs developed in schools for special education students. The explanatory case study approach, one of the qualitative research designs, was used in the research. Research participants in the Karatay, Selçuklu and Meram districts of Konya; special education practice schools I. and II. It is made up of eight special education teachers who work as special education teachers, eight special education teachers who work in Guidance and Research Centers (RAM) and eight special education teachers who work in rehabilitation centers. The data obtained were analyzed using the descriptive analysis technique. According to the research findings; Although there were fewer problems compared to previous years, in CRC assessments, gains are determined in light of family input and feedback rather than individual performance in self-care skills, and It is not possible to observe and evaluate some of the achievements in this area in a limited time in the RAM social skills environment where it is a bit difficult to work, it is necessary to work at home, families need to be educated on this topic and some are not suitable to work, the field of daily living skills includes gains other than the existing modules in the RAMs, and the given acquisitions in the RAMs have to be the gains in the module With the update made in the MEBBİS-RAM module system in the last 2 years in the field of education, the achievements have become more compatible, but the module system for this field is insufficient, the achievements in the field of communication skills are observable, the student cannot perform adequately in the RAM due to time, and there is no specific program for the student in the field of academic skills, In line with the expectations of families, specific skills are prioritized, there is no specific program for the child, the literature on the system of modules in the RAM is incomplete or insufficient, and the teachers who work in the official special education schools are unaware of these purposes, the physical conditions of each educational environment are the same, it is concluded that the skills for daily life are one of the the most difficult modules to apply in schools there is no adequate environment in most of them, the application is difficult due to the levels of other students in the environment in terms of social skills, the educational environment must be enriched, and the achievements in the module in the field of Academic Skills is very detailed.