Gender performativity in George Eliot's Middlemarch and Thomas Hardy's Tess of the D'Urbervilles
George Eliot'ın Middlemarch ve Thomas Hardy'nin Tess of the D'Urbervilles adlı romanlarında performatif toplumsal cinsiyet
  1. Tez No: 822978
  2. Yazar: GÜLCAN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM CAN YAZGÜNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, George Eliot'ın Middlemarch ve Thomas Hardy'nin Tess of the D'Urbervilles romanlarında toplumsal cinsiyet rollerinin tasviri ve performansını, Judith Butler'ın performatiflik teorisini temel alarak incelemektedir. Romanlar, yalnızca dönemlerinin baskın cinsiyet ideolojilerini yansıtan Viktorya metinleri olarak değil, aynı zamanda çağdaş cinsiyet teorisi ışığında tarihsel ve modern cinsiyet anlayışları arasında bir diyalog oluşturmakta kullanılmaktadır. Butler'ın toplumsal cinsiyetin, sosyal normlar aracılığıyla sürekli olarak performe edilen ve pekiştirilen bir sosyal yapı olduğu argümanı üzerine inşa edilen bu tez, bahsi geçen romanlardaki kadın karakterlerin toplumsal cinsiyet normlarına nasıl meydan okuduklarını veya bu normları nasıl güçlendirdiklerini değerlendirmektedir. Tezin ilk bölümünde, George Eliot'ın Middlemarch eserindeki toplumsal cinsiyet rolleri ele alınmakta ve kadınların belirli bir kadınlık modeline uyma zorunluluğu tartışılmaktadır. Kadınların kimliklerinin, yaşamlarının ve kaderlerinin ne denli sınırlı fırsatlar ve eğitimle belirlendiği vurgulanmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, Thomas Hardy'nin Tess of the D'Urbervilles eserinde erkekler ve toplumsal yapılar tarafından ezilen ve sömürülen kadınların mücadeleleri değerlendirilmekte; Tess'in hayatının ve karşılaştığı zorlukların detaylı bir incelemesi aracılığıyla toplumsal cinsiyet rollerinin sosyal normlar tarafından nasıl dayatılıp sürdürüldüğü ve norm dışı davranan kadınların sonuç olarak nasıl marjinalleştirildiği belgelenmektedir. Sonuç olarak, bu tez, farklı cinsiyetlerden yazarların, hafif değişikliklerle, Viktorya döneminin erkek egemen toplumundaki normatif cinsiyet rollerini nasıl yansıttığını Öz açığa çıkarırken cinsiyet kimliğinin tarihsel bağlamdan ayrılamayan, yapay olarak inşa edilmiş ve istikrarsız bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the depiction and performance of gender roles in George Eliot's Middlemarch and Thomas Hardy's Tess of the D'Urbervilles, using Judith Butler's theory of performativity as the primary lens for analysis. The novels are analysed not only as Victorian texts reflecting the dominant gender ideologies of their time but also through the lens of contemporary gender theory, thus bridging the historical and the modern in a comprehensive discourse. Building on Butler's argument that gender is a social construct that is repeatedly performed and reinforced through social norms, this study explores how the female characters in these novels challenge or reinforce gender norms through their performances. The first chapter focuses on gender roles in George Eliot's Middlemarch, showing how women are forced to conform to a predetermined model of femininity. It emphasises how limited opportunities and education are crucial to women's identities, lives, and destinies. The second chapter analyses the struggles of women oppressed and exploited by men and social structures in Thomas Hardy's Tess of the D'Urbervilles. Through an in-depth analysis of Tess's life and the challenges she faces, this chapter shows how gender roles are imposed and maintained by social norms and how non-conforming women are marginalised as a result. This thesis reveals how writers of different genders reflect, with slight variations, the normative gender roles in the Victorian male-dominated society and portrays gender identity as unstable, artificially constructed and inseparable from historical context.