Akdeniz üniversitesi hastanesi acil servisine başvuran paylaşımlı elektrikli skuter (e-scooter) kullanımına bağlı oluşan yaralanmaların tanımlanması
- Tez No: 822983
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇGİN SÖYÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Giriş: Elektrikli scooterler, düşük maliyetli ve çevre dostu bir ulaşım aracı teknolojisi olarak hayatımıza girmiştir. Günümüzde ortalama 15-24 km/saat hızlarda Bunun yanı sıra kullanım miktarındaki artışa bağlı olarak yaralanmalarda da artış görülmektedir. Farklı ülkelerde farklı kurallar ve yönetmelikler ile kullanılan cihazlar içinde ülkemizde alt yapı içerisinde basit düşmelerden ölümcül kazalara varan çeşitli durumlar görülmektedir. Biz çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne e-scooter yaralanması ile başvuran hastaların tanımlayıcı bilgilerini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışma, 01.06.2021 ile 01.06.2022 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvurmuş olan ve e-scooter yaralanması geçirmiş olan hastaların cinsiyet, yaş, acil servisteki takip ve sonlanımları, yaralanma şekillerinin kaydedilmesi ve bunların analizi ile gerçekleştirildi. Çalışma retrospektif olarak tasarlanırken, hastane bilgi yönetim sistemi üzerindeki verileri eksik olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Çalışmaya 182 kişi dahil edildi ve katılımcıların %57,1'ini kadın hastalar oluşturmaktaydı. Katılımcıların yaş ortalaması 23,41±0,33 olarak hesaplanırken, en sık başvuru %20,9 oranında Nisan ayında gerçekleşmişti. Katılımcıların %92,3'ü düşme sonucu yaralanırken, tüm hastaların GKS'si 15 olarak saptandı. Hastaların %33'ü diz, %29,1'i baş ve %17,6'sı dirsek bölgesinden yaralanmıştı. Hastalarda en sık gözlenen durum yumuşak doku ezilmesiydi. Dermabrazyon ise ikinci sıklıkta görüldü. Hastaların %84,1'ine direkt grafi ile görüntüleme yapılırken, %56'sına pansuman ve %30,2'sine tetanoz profilaksisi uygulandı. Hastaların %96,2'si acil servisten taburcu olurken, yoğun bakım takibi ve eksitus gözlemlenmedi. Sonuçlar: Çalışmamızda da literatürdeki bulgularda da görüldüğü gibi, e-scooter kullanımı özellikle kafa ve ekstremite travmaları açısından önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Düşük hızlı taşıtlar olduğu için yaralanmalar minör olarak karşımıza çıksa da yüksek enerjili mekanizmalar ve majör travma sonuçlarına da neden olabilirler.
Özet (Çeviri)
Introduction: Electric scooters have entered our lives as a low cost and environmentally friendly transport technology. Today, with an average speed of 15-24 km/h, there is an increase in injuries due to the increase in use. Among the devices used with different rules and regulations in different countries, there are different situations in the infrastructure in our country, ranging from simple falls to fatal accidents. In our study, we aimed to determine the descriptive information of patients who applied to Akdeniz University Faculty of Medicine with e-scooter injuries. Materials and Methods: This study was conducted between 01.06.2021 and 01.06.2022.The gender, age, follow-up and outcome in the emergency department, injuries of patients who applied to the emergency service of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital with e-scooter injury were recorded and analysed.While the study was designed retrospectively, patients with missing data in the hospital information management system were not included in the study. Results: 182 people were included in the study and 57.1% of the participants were female patients. The mean age of the participants was calculated to be 23.41±0.33 years, the most common month was April with a rate of 20.9%. While 92.3% of the participants were injured as a result of a fall, the GCS of all patients was 15. 33% of patients were injured in the knee, 29.1% in the head and 17.6% in the elbow. The most common condition observed in patients was soft tissue contusion. Dermabrasion was the second most common. While 84.1% of patients underwent direct radiographic imaging, 56% received a dressing and 30.2% received tetanus prophylaxis. While 96.2% of patients were discharged from the emergency department, there were no intensive care admissions or deaths. Conclusions: As seen in our study and the findings in the literature, the use of e-scooters can lead to important results, especially with regard to head and extremity trauma. Although the injuries are minor due to the low speed of the vehicles, they can cause high-energy mechanisms and significant trauma outcomes.