Performans grubu tenisçilere uygulanan yüksek şiddetli interval antrenmanların tenis mobilite performansına etkisi
The effect of high intensity interval training on tennis mobility performance of performance group tennis players
- Tez No: 822994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma performans grubu tenisçilere uygulanan yüksek şiddetli interval antrenman temelli tabata protolünün genç teniscilerde, tenis mobilite performansına etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Çanakkale Merkez Tenis Kulübü performans grubunda yer alan yaş ortalaması 15-17 arasında haftada 3 gün 8 hafta süresince uygulamalara katılan 30 erkek ve 30 kız sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya dahil olan sporcular randomize bir şekilde 2 grubu ayrılmıştır. Sporcular TTA (n:15), TTAtabata grubu (n:15) erkek ve TTA (n:15), TTAtabata grubu (n:15) kız şeklinde gruplara ayrılmıştır. Araştırma kapsamında sporcuların tenis branşına özgü kullanılan mobilite performans ölçümleri araştırmanın başında, sonunda ve ortasında yapılarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Yapılan normallik analizi sonucunda verilerin normal dağılım göstermiş olduğu tespit edilmiş ve bu sebeple parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise tek yönlü ve çift yönlü Repeated Measures ANOVA Testsi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde TTA ve TTAtabata grublarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ortaya çıkan bu farklılık TTAtabata grubunda yer alan erkek ve kız sporcuların mobilite performanslarında artışı, TTA grubunda yer alan sporcuların ise mobilite performanslarında düşüşü göstermektedir. Sonuç olarak yüksek şiddetli interval antrenman temelli tabata protokolünün genç teniscilerde mobilite performanslarına olumlu etki yaptığı araştırma sonuçlarımıza yansımıştır. Bu bakımdan kısa sürelerde performansın belirlenmesi noktasında hareketliliği olumlu yönde etkileyen ve geliştiren uygulamalar, uzmanlar tarafından mutlaka dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of high intensity interval training based tabata protocol on tennis mobility performance in young tennis players. In the study, 30 male and 30 female athletes with an average age of 15-17 years between 3 days a week for 8 weeks participated voluntarily in the performance group of Çanakkale Central Tennis Club. The athletes included in the study were randomly divided into 2 groups. The athletes were divided into groups as TTA (n:15), TTAtabata group (n:15) boys and TTA (n:15), TTAtabata group (n:15) girls. Within the scope of the study, mobility performance measurements of the athletes specific to the tennis branch were performed at the beginning, end and middle of the study and recorded. The data obtained were evaluated in the SPSS package program. As a result of the normality analysis, it was determined that the data showed normal distribution and therefore parametric tests were used. In the analysis of the data, one-way and two-way Repeated Measures ANOVA Tests were applied. When the findings obtained as a result of the research were evaluated, a statistically significant difference was found in the TTA and TTAtabata groups. This difference shows an increase in the mobility performance of male and female athletes in the TTAtabata group and a decrease in the mobility performance of athletes in the TTA group. As a result, it was reflected in our research results that high intensity interval training based tabata protocol had a positive effect on mobility performances in young tennis players. In this respect, applications that positively affect and improve mobility in determining performance in short periods of time should be taken into consideration by experts.