Discrete gust analysis of aircraft with flexible wings
- Tez No: 8230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET A. AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET ESNEK KANATLI UÇAKLARIN AYRIK SA?ANAK ANALİZİ ÖZER, Hakan Selçuk Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mehmet A. AKGÜN Ocak 1990, 200 sayfa Bu çalışmada, bir uçağın tek boyutlu“ l-Kosinüs”(Bir Eksi Kosinüs) ve iki boyutlu“ 1 ± Kosinüs”(Bir artı eksi Kosinüs) ayrık rüzgar hamlesi (Sağanak) modellerine karşı dinamik tepkisi incelenmiştir. Yapısal tepki hareketlerinin küçük olduğu varsayılarak aerodinamik denklemler doğrusallaştınlmış ve kanat, aerodinamik olarak birbirini etkilemeyen şeritlere bölünerek modellenmiştir. Esnek kanatlar ve esnemesiz düşey ve yatay kuyruk yüzeyleri, değişken hareket ve sağanağın neden olduğu yüklerin etkisi altındadır. Kanadın bükülme ve burulma hareketi normal (etkileşimli) mod şekilleri ile temsil edilmiştir. Katı cisim öteleme, yunuslama ve yalpalama serbestlik dereceleri de gözönüne alınmıştır. Hareketi tanımlamakta kullanılan noktaların yer değiştirmesi ve kanadın herhangi bir kesidindeki kayma kuvveti, bükülme ve burulmamomentleri, frekans düzleminde hesaplanıp, ters Fourier dönüşümü ile zaman düzlemine çevrilmektedir. Anlatılan analiz, FORTRAN 77 dilinde yazılmış bir bilgisayar programı ile gerçekleştirilmiştir. Anahtar kelimden Sağanak, Rüzgar hamlesi, Ayrık sağanak, Esnek kanat Bilim Kodu:625.01 04,. 618.01.02. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DISCRETE GUST ANALYSIS OF AIRCRAFT WITH FLEXIBLE WINGS ÖZER, Hakan Selçuk M.S. in Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. ProfDr. Mehmet A. AKGÜN January, 1990. zoo pages Dynamic response of an aircraft to discrete one-dimensional“ 1-Cosine ”and two-dimensional“1 ± Cosine”gust models are analysed in this study. The strip theory is applied to the linearized structural and aerodynamic model of the airplane. Flexible wings together with the rigid horizontal tail and the vertical tail (fin) are under the action of the external loads due to the unsteady motion and due to the gust encounter. Normal (coupled) modes are used to represent the flexural and torsional deformations of the wings. Rigid body degrees of freedom of vertical translation, pitching and rolling are also considered. Responses such as nodal displacements and the shear forces, bending moments and torsion at any desired section of wing are evaluated in frequency domain iiiand, by the inverse Fourier Transform, responses in time domain are obtained. A computer program in FORTRAN 77 is developed to perform the above mentioned gust response analysis. Keywords : gust, discrete gust, gust response, flexible wings Subject codes : 625.01.04, 618.01.02 iv