Rhodobacter capsulatus ve Rhodobacter sphaeroides bakterilerinin nikelle kirletilmiş toprakta, tıbbı aromatik bir bitkinin büyümesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of Rhodobacter capsulatus and Rhodobacter sphaeroides bacteria on the growth of a medicinal aromatic plant on nickel-contaminated soil
- Tez No: 951464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ YEŞİLYURT, DOÇ. DR. MUAZZEZ GÜRGAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ağır metal kirliliği, toprak verimliliğini ve bitki büyümesini olumsuz yönde etkileyen önemli çevresel sorunlardan biridir. Toprakta ağır metal kirliliğinin giderimi için biyolojik metotların kullanımı son yıllarda dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, Rhodobacter capsulatus ve Rhodobacter sphaeroides bakterilerinin nikel ile kirletilmiş toprakta, tıbbi aromatik bir bitki olan Calendula officinalis'in büyümesi ve nikel fitoremediasyonu kapasitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada bitki tohumları viyollerde çimlendikten sonra saksılara aktarılmıştır. Deneme kontrol, 25 mgkg-1 Ni, 25 mgkg-1 Ni + R. capsulatus ve 25 mgkg-1 Ni + R. sphaeroides olmak üzere dört uygulama 3 paralel olarak yürütülmüştür. Her saksıda 3 bitki kullanılmış, bakteriler bitki köklerine inoküle edilmiş, deneme laboratuvar koşullarında 2 ay sürdürüldükten sonra bitkiler hasat edilmiştir. Hasat sonrası bitkide, köklerde ve toprakta elementel analizler ICP-OES ile yapılmıştır. Kuru maddeden etil asetat ile bitki özütleri elde edilip antibakteriyel etkileri farklı bakteriler üzerinde denenmiştir. Bakteri uygulamalarının bitki bünyesinde nikel birikimine engel olduğu ve bitki sağlığını desteklediği; özellikle R. sphaeroides'in nikel stresi karşısında bitki büyümesini teşvik ettiği, R. capsulatus'un da kök gelişimini artırdığı görülmüştür. Nikel birikimi bitkinin antibakteriyel etkisini olumsuz etkilemiş ancak bakteri inokülasyonnları bu durumu tersine çevirmiştir. Bu çalışma ile nikel ile kirlenmiş toprakta mor kükürtsüz bakterilerin kullanılmasının tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinde bitki kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Fitoremediasyon yöntemlerinden fitoekstraksiyon yönteminde C. officinalis akümülatör bitki olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Heavy metal pollution is one of the most important environmental problems affecting soil fertility and plant development. Biological methods used for remediation of heavy metals have caught attention in recent years. In this study effects of Rhodobacter capsulatus and Rhodobacter sphaeroides on the development and nickel phytoremediation capacity of the medicinal aromatic plant Calendula officinalis were investigated. Seeds were germinated in peat and then transferred to pots. The experiment was carried out in 3 parallels with four groups: control, 25 mgkg-1 Ni, 25 mgkg-1 Ni + R. capsulatus and 25 mgkg-1 Ni + R. sphaeroides. There were three plants in each pot and bacteria were inoculated to the root area of plants. The trial was carried out under laboratory conditions for 2 months. Elemental analyses in plants, soil and roots were done using ICP-OES after the harvesting. Ethyl acetate extracts were obtained from the plant material and their antibacterial activities were tested on different bacteria. Bacteria were shown to inhibit nickel accumulation and support plant health; R. sphaeroides promoted plant growth under nickel stress and R. capsulatus increased root development. Nickel accumulation negatively affected the antibacterial activity of the plant, but bacterial inoculations reverted the situation. The positive effects of purple nonsulfur bacteria on plant health in medicinal aromatic plant cultivation in soil polluted with nickel were revealed with this study. C. officinalis can be used as an accumulator plant in the phytoextraction method, one of the phytoremediation methods.