İşletmelerin finansal performans ve kurumsal sosyal sorumluluk açısından dağılımını incelemeye yönelik bir araştırma
A research to examining the distribution of businesses in terms of financial performance and corporate social responsibility
  1. Tez No: 823029
  2. Yazar: ELKHAN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda işletmelerin sadece finansal performanslarını değil, aynı zamanda sosyal etkilerini ve sürdürülebilirliklerini de dikkate almaları daha önemli hale geldi. Bu bağlamda kurumsal sosyal sorumluluk kavramı, işletmelerin toplum, çevre ve paydaşlar üzerindeki etkilerini dikkate alarak daha sürdürülebilir ve etik bir iş yaklaşımı benimsemeleri anlamına gelmektedir. Finansal performansın da şirketlerin başarısı ve büyümesi için önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin finansal performanslarına ve kurumsal sosyal sorumluluklarına göre nasıl dağıldığı incelenmiştir. Aynı zamanda finansal performans ve kurumsal sosyal sorumluluk göstergeleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bu amaçla BİST'te faaliyet gösteren 585 şirketin 237'sine şirkete kümeleme ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre şirketlerin kümelere ayrılmasında sektörel özelliklerinin ve finansal performanslarının etkili olduğu bulgulanmıştır. Sektörel özelliklerini iyi şekilde yöneten şirketlerin finansal performanslarının daha yüksek olduğu görülmektedir Ayrıca finansal yapı oranları ve likidite oranları, faaliyet oranları ve likidite oranları arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı ilişki, kurumsal sosyal sorumluluk ve likidite oranları arasında negatif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has become more important for businesses to consider not only their financial performance, but also their social impact and sustainability. In this context, the concept of corporate social responsibility means that businesses adopt a more sustainable and ethical business approach, taking into account their impact on society, the environment and stakeholders. It is known that financial performance is an important factor for the success and growth of companies. In this research, the distribution of companies traded in Borsa Istanbul according to their financial performance and corporate social responsibilities was examined. At the same time, the relationship between financial performance and corporate social responsibility indicators was also examined. For this purpose, clustering and correlation analysis was applied to 237 of the 585 companies operating in the BIST. According to the results of the research, it has been found that the sectoral characteristics and financial performances of the companies are effective in dividing them into clusters. It is observed that companies that manage their sectoral characteristics well have higher financial performance. In addition, there is a positive, moderate and significant relationship between financial structure ratios and liquidity ratios, activity ratios and liquidity ratios, and a negative, weak and significant relationship between corporate social responsibility and liquidity ratios detected.