Retina ven dal ve santral ven tıkanıklığına bağlı makula ödemi gelişen gözlerde tek doz bevacizumab tedavisinin kısa dönem sonuçlar
Short-term results after single-dose intravitreal bevacizumab treatment for macular edema secondary to central and branch retinal vein occlusions
  1. Tez No: 823037
  2. Yazar: TAHA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Retina ven dal tıkanıklığı ve santral ven tıkanıklığına bağlı maküla ödemi tedavisinde tek doz intravitreal bevacizumab enjeksiyonu sonrası kısa dönem görme keskinliği ve fovea kalınlığı değişikliklerini incelemek. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu geriye dönük çalışmada retina ven dal tıkanıklığı ve santral ven tıkanıklığına bağlı maküla ödemi tedavisi için intravitreal bevacizumab (Avastin) enjeksiyonu uygulanan 28 hastanın 28 gözü incelendi. Hastalar 2 ayrı gruba ayrılıp ven dal tıkanıklığına grubuna 18 hastanın 18 gözü, santral ven tıkanıklığı grubuna 10 hastanın 10 gözü dahil edildi. Çalışmaya, dosyalarından başlangıç ve enjeksiyon sonrası optikal koherens tomografi (OCT) ölçümleri elde edilen ve fovea kalınlığı > 250 μm olan ven dal tıkanıklığı olguları alındı. Olgulara tek doz intravitreal 1.25mg/0.05ml bevacizumab enjeksiyonu yapıldı. Çalışmada araştırılan göstergeler Early Treatment Diabetic Retinopathy Study (ETDRS) görme keskinliği ve OCT ile ölçülen fovea kalınlığı değişiklikleri ve komplikasyonlar idi. BULGULAR: Ortalama fovea kalınlığı ven dal tıkanıklığı grubunda enjeksiyon öncesi 425,26±70,14 μm, enjeksiyon sonrası 1.ay 270,55±43,52 μm, 2. ay 283,88±48,20 μm ve 3. ay 322,77±52,97 μm idi. Tüm aylarda başlangıca göre fovea kalınlığında görülen azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p 0.05). Ortalama ETDRS harf değeri (Snellen) ven dal tıkanıklığı grubunda enjeksiyon öncesi 63,61±19,42 (20/100), enjeksiyon sonrası 1. ay 83,05±10,15 (20/40), 2. ay 81,11± 12,42 (20/50) ve 3. ay 77,77±13,25 (20/60) idi. Enjeksiyon öncesi ETDRS harf değerine göre enjeksiyon sonrası 1., 2., ve 3. aylarda görme keskinliğinde görülen artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). SONUÇ: Retina ven dal tıkanıklığına bağlı maküla ödemi tedavisinde intravitreal bevacizumab enjeksiyonunun erken dönemde etkili ve güvenilir olduğu düşünüldü. Santral ven tıkanıklığında ise bu yaklaşımın erken dönemde yetersiz olabileceği düşünüldü. Ancak, bu konuda daha fazla olgu sayısı içeren uzun süreli, çok merkezli, randomize, karşılaştırmalı ileriye dönük çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to investigate changes in short-term visual acuity and foveal thickness after single-dose intravitreal bevacizumab treatments for macular edema secondary to central retinal vein occlusion (CRVO) and branch retinal vein occlusion (BRVO). Methods: The patients were separated into 2 groups: 18 eyes of 18 patients with BRVO, and 10 eyes of 10 patients with CRVO. Early Treatment Diabetic Retinopathy Study (ETDRS) visual acuity scores, changes in foveal thickness measured with optical coherence tomography, and complications of treatment were evaluated. Results: In each monthly measurement, in the BRVO group, foveal thickness decreased from baseline statistically significantly from baseline (p< 0.05) and ETDRS score of visual acuity increase also was statistically significant (p< 0.05) at each interval. In the CVRO group, although 1 month after injection, foveal thickness decreased significantly (p< 0.05), and second and third months, the reduction in foveal thickness was not statistically significant (p> 0.05) and compared with preinjection values, increase ETDRS score at all months was not statistically significant (p> 0.05). Conclusion: Treatment of macular edema secondary to BRVO with intravitreal injection of bevacizumab in the early stages was effective and reliable.