Toplu yapıların denetimi
Control of sites
- Tez No: 355901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde şehirleşme projeleri kapsamında toplumun konut ihtiyacı artmıştır. Konut ihtiyacının karşılanması için toplu yapılar oluşturulmuştur. Toplu yapılarda binlerce insan yaşadığı için yönetimlerinde sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle toplu yapıların yönetimi profesyonel yöneticiler yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Yönetimin uzman kişilerce yapılması kat maliklerinin menfaati için denetlenmesini gerektirmektedir. Bu sebeple toplu yapılarda denetim mekanizması oluşmuştur. Bu eserde toplu yapıda denetim konusu incelenmiştir. Toplu yapının tanımı, unsurları, toplu yapı ve klasik kat mülkiyetinden farkı, ortak yerler ve onların oluşum çeşitleri, ortak yerlere bağlı sonuçlar ve toplu yapıda yer alan kat malikleri kurulu, yönetim kurulu ve denetim kurulunun oluşumu gibi konumuzla bağlantılı olan diğer hususlara kısaca değinilmiştir. Toplu yapıda denetim kurulunun oluşumu, kimlerin denetçi olabileceği, denetçinin özellikleri, kat malikleri ile aralarındaki ilişkinin niteliği konularına değinilmiş, denetçinin görevleri ve hakları, denetim raporunun nasıl ve ne zaman hazırlanacağı irdelenmiştir. Tüm bu açıklamalara bağlı olarak toplu yapıda denetimin sonuçları incelenmiş ve kat maliklerinin karşılaşacakları olası durumlar dile getirilmiştir. Ayrıca kat maliklerinin denetim sonunda yöneticiye karşı sahip oldukları hakları açıklanmıştır. Son olarak denetim kurulunun nasıl denetlenebileceği irdelenmiş, toplu yapı denetimi hakkında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, urbanization has increased the housing needs of the community within the context of the Project. Sites have been created to meet the housing needs. There are problems in the management for thousands of people lived in sites. Therefore, the management of sites is carried out with the help of a professional manager. Made by those skilled in management for the benefit of property owners are required to be audited. For this reason the control mechanisms have been formed in the sites. In this work, site control subjects were examined. Site definition, components, sites and classic condominium different from the, common place and their formation types, common place due to the results and on the site the floor owners board, board of directors and audit committee formation issues such as connection with our other issues are briefly mentioned. On the site audit committee formation, who inspector may, auditor's properties, property owners and the relation between the nature of the, issues are addressed, the auditor's duties and rights of the inspection report when and how to be prepared were examined. All these statements depending on the results of the inspection were examined on site and property owners have been expressed about the possible situations they will encounter. Also at the end of the floor owners control their rights against managers is explained. Finally have been analyzed how the audit committee can be controlled, suggestions have been made about the control of the site.