Kadın liderlik özelliklerinin yönetsel başarı yönünden incelenmesi
Analysis of female lidearship features according to managerial success
  1. Tez No: 82306
  2. Yazar: ÖZLEM SARIALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Toplumsal hayatın vazgeçilmez bir öğesi olan liderlik, önceleri askeri, dini ve politik alanlarda rağbet görmüştür. 19. Yüzyılda Sanayi Devrimi ile büyük küçük tüm işletmelerde önem kazanmaya başlamıştır. Günümüzde bilgi ve teknolojideki gelişimler ile yaşanan hızlı değişimler, işletme birleşmeleri, uluslararası işletmeler, ortak girişimler gözlenmektedir. Bu durum liderleri bir yandan rekabet problemleriyle karşı karşıya bırakırken, diğer yandan da işletme içi değerlere yönelmeye zorlamaktadır. Liderlik önceleri yapı, sistem ve verimliliğe dayalı sıkı kontrol ve zorlamayla anılmaktaydı. Oysa günümüzde kültür, vizyon, misyon, yaratıcılık ve katılımlı yönetim gibi kavramlarla birlikte anılmaktadır. Ayrıca şu da belirtilmelidir ki, yeniden yapılanma içerisindeki organizasyonların başarılı olabilmeleri, sürekliliklerini sağlayabilmeleri, yöneticilerinin lider özelliklerini de göstermeleri ile mümkün olabilecektir. Liderliğin geçmişten bugüne kadar ki gelişimi, yapılan araştırmalar, oluşturulan kuramlar gözden geçirilerek incelenebilmektedir. Dünyada varolan ekonomik, siyasi ve sosyal bazı sorunların çözümlenebilmesi için yeni duyarlılıklara, yeni liderlik anlayışlarına ve dönüştürücü politikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yemliklerin bir bölümünü de kadın liderler oluşturmaktadır. 21. yüzyılda şirketlerin en büyük rekabet avantajlarından biri işgücünde kadınların yeteneklerinden tam olarak yararlanmak olacaktır. Artık, çalışma yaşammda bir kadının başarılı olabilmesi için erkek gibi davranması gerektiği önyargısına son verilmektedir. Kadınlar kadın olmanın bilinciyle kendi özelliklerini, kişisel yetenekleri ve nitelikleriyle birleştirerek çalışma yaşamında zirveye yönelmektedirler. Kadın liderlik özelliklerinden bazıları sevecenlik, duygusallık, etkili bir dinleyici olmak, dengeli fedakarlıklar göstermek, sezgilerin güçlülüğü ve analık içgüdüsüdür. Yönetsel basan öğeleri ile kadın liderlik özellikleri arasında bir ilişki oluşturularak, kadın liderlerin yönetim alanındaki öncelikleri belirlenebilmektedir. Bu öncelikler, kadınların yönetim alanındaki basan ya da başansızlık nedenlerini göstermektedir. ^^^!r^^^^i «*»* '“'”“”?' i*» ji'ii ^»ut, a.. ~,^^^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The leadership which is the basic element of social life formerly was be in demand on military, religious and political areas. At 19. century with the Industrial Revolution the leadership was gain an importance for all companies. Nowadays the appearance is, developments and variations on science and technology, uniting firms, multinational enterprising and joint ventures. These conditions force the leaders to solve a competition problems also there is an appearance of necessity to move the inside values of the firms. The leadership formerly seen as an dependent and with strict controlled on structure, system and productivity. However today the leadership runs with these concepts; culture, vision, mission, creative and release management. In addition this should be mentioned, success on reorganizations and continuity depends to leadership features of the managers. The historical backward of the leadership analyzed by examining the previous researches and theories. There is a strict necessity to new sensitiveness, to new leadership understanding and transforming politics for solving economic, social and political problems. Female leadership is one of these newness. At the 21. century the biggest competition advantage of the firm will be the perfect usage of female capacity on employment. There is no anymore prejudice for women for success act like a man. Women with the knowledge of being a women, to put together their own features, capacities and qualities climbing to top at the business. The essential features of female leadership are; compassionate, emotion, being a active listener, showing a balanced sacrifice, strong perception and mother instinct. We can determine priority of female leaders on management by constructing a relationship between managerial success elements and female leadership features. These priorite show the reasons of successfulness or failure of women on management base.